Sözcü Plus Giriş

YSK seçmen sorgulama işlemi: Nerede oy kullanacağım? İşte oy kullanılacak okul öğretme ekranı…

YSK seçmen sorgulama işlemleriyle nerede oy kullanacağınıza dair detayları öğrenebiliyorsunuz. YSK'nın internet sitesi üzerinden erişme açtığı YSK seçmen sorgulama sistemiyle, nerede oy kullanacağınızın yanında hanenizde yer alan seçmenleri de görebilirsiniz. İşte YSK seçmen sorgulama sistemi...

12:49 -
YSK seçmen sorgulama işlemi: Nerede oy kullanacağım? İşte oy kullanılacak okul öğretme ekranı…

Seçim adım adım yaklaşıyor. Yerel seçim için kısa bir süre kaldı. “Nerede oy kullanacağım” sorusuna yanıt arayan seçmenler YSK seçmen sorgulama sayfasını araştırıyor. YSK sandık sorgulama sayfasında hangi okul ve sandıkta oy kullanabileceğinizi kolaca öğrenebilirsiniz. İşte YSK seçmen sorgulama ekranı…

YSK SEÇMEN SORGULAMA EKRANI

Yurtiçi seçmen sorgulama yapmak için https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp sitesine girip, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl”, “T.C. Kimlik Numarası”, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No” gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaptığınızda nerede oy kullanacağınızı görebilirsiniz. E-Devlet kapısına TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra yukarıdaki link sizi ilgili sayfaya yönlendirecek.

EN SON YEREL SEÇİM NE ZAMAN YAPILDI?

2019 Türkiye yerel seçimleri, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak ve Türkiye sınırları içindeki yerel yönetimlerin belirleneceği seçimdir.Türkiye’de mahalli idareler ile mahalle/köy muhtarlıkları ve ihtiyar heyetlerinin seçilmesi amacıyla 2972 sayılı yasanın sekizinci maddesi uyarınca, her beş yılda bir yapılan seçim son olarak 30 Mart 2014 tarihinde yapılmıştı.

HANGİ KİMLİKLERLE OY KULLANILABİLİR?

Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz. (298/87, 91).

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87).

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Ceza infaz kurumlarında tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için, cezaevi idaresince verilmiş belge, kimlik belgesi yerine geçer (298/87).

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more