Sözcü Plus Giriş

YSK seçmen sorgulama: Oyumu nerede kullanacağım?

Milyonlarca İstanbullu seçmen kaydını sorgulama işlemini yapmak istiyor. Vatandaşların 23 Haziran’da oy kullanabilmesi için mutlaka YSK’da ya da e-Devletten seçmen kaydını sorgulaması gerekiyor. Yenilenen İstanbul seçimlerinde vatandaşlar önceki seçim yerlerinde oy kullanacaklar. İşte YSK sandık sorgulama ekranı...

13:51 -
YSK seçmen sorgulama: Oyumu nerede kullanacağım?

Hangi sandıkta oy kullanacağını merak eden vatandaşlar, haberimizde bulunan link aracılığıyla YSK seçmen sorgulama sayfasına ulaşabilecek. ‘Hangi sandıkta oy kullanacağım?' sorusuna yanıt arayan vatandaşlar YSK seçmen sorgulama sayfasında oy kullanacağı okulu ve sandığı öğreniyor. Bir diğer merak konusu ise hangi illerde oy verme işlemi saat kaçta başlayacak, saat kaça kadar sürecek? İşte YSK seçmen sorgulama ekranı…

OY VERME İŞLEMİ SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK, SAAT KAÇTA BİTECEK?

Oy verme işlemi pazar günü saat 08:00’de başlayıp 17:00’da sona erecek.

YSK SEÇMEN SORGULAMA EKRANI

23 Haziran 2019'da gerçekleştirilecek seçimler için yurtiçi seçmen sorgulama yapmak için https://secmen-ist.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi-istanbul.jsp sitesine girip, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl”, “T.C. Kimlik Numarası”, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No” gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaptığınızda nerede oy kullanacağınızı görebilirsiniz. E-Devlet kapısına TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra yukarıdaki link sizi ilgili sayfaya yönlendirecek.

OY KULLANIRKEN GEREKEN BELGELER NELER?

Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz. (298/87, 91).

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87).

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Ceza infaz kurumlarında tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için, cezaevi idaresince verilmiş belge, kimlik belgesi yerine geçer (298/87).

Son güncelleme: 23:42 22.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more