Yurtdışı fonu alacağız diyerek 86 milyonluk vurgun yaptılar

İstanbul’da, “Yurt dışından fon getireceğim” diyerek 40 kişiden 86 milyon lira dolandıran şebeke çökertildi. Aralarında bankacılarında bulunduğu şebeke üyesi 26 şüpheli yakalandı.

Yurtdışı fonu alacağız diyerek 86 milyonluk vurgun yaptılar

Operasyon İstanbul Emniyeti'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Polisi harekete geçiren olay bazı mağdurların şikayetiyle ortaya çıktı. İddiaya göre, Avrupa Birliği fonlarını Türkiye'ye getirdiğini iddia eden sahtekarlar, fonların alınması için bankalara teminat yatırılmasının şart olduğunu belirterek bu yolla çok sayıda vatandaşı dolandırdı.

YÜKSEK MİKTARDA KAR PAYI

Dolandırıcılar, kandırmak istedikleri vatandaşlara “Biz Avrupa Birliği fonlarını proje sunarak Türkiye'ye getiriyoruz. Ancak bankalara teminat yatırmamız gerekli” diyen şebeke üyeleri, karşılığında aylık yüksek miktarlarda kar payı vaat etti. 10 Milyon liralık yatırım için aylık 1 milyon kar payı vadeden şebeke üyeleri, işadamlarını ikna etmek için de “Parayı kendi adınıza açılacak hesaba yatırın” diyerek garanti verdi.

HESAPLARI BOŞALTTILAR

Şebekenin söylediklerine inanan işadamları, dolandırıcıların istediği bankalara hesap açarak para yatırdı. Daha sonra ise 2 ay düzenli ödeme alan işadamları daha sonra para alamayınca yatırdıkları paraları çekmek için banka şubesine gidince şok yaşadılar. Banka hesaplarındaki paranın çekildiğini öğrenen yatırımcılar soluğu emniyette aldı.

ŞEBEKE ÜYESİ BANKACI

Mali polisin yaptığı çalışmada, işadamlarının dolandırıcılarca belirlenen banka şubesine yatırdıkları paranın şebeke üyelerince çekildiği anlaşıldı. Dekontlardaki imzaların da sahte olduğu anlaşıldı. Paralarında sahte belgelerle “Fon Kar Payı” şebeke üyelerinin çektiği anlaşıldı. Polis işadamlarını neden bazı banka şubelerini tercih ettiğini araştırdı. Bazı banka çalışanlarının da şebeke üyesi olduğu belirlendi.

86 MİLYON VURGUN

Yapılan çalışmalarda 34 şüpheli belirlendi. Sabah saatlerinde düzenlenen baskınlarda, İstanbul, Adana, Tokat, İzmir'de eş zamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda 26 şüpheli gözaltına alındı. Çalışmaların sürdüğü belirtildi. Şebekenin 40 iş adamının 86 milyon lirasını dolandırdığı öğrenildi.