Sözcü Plus Giriş

Zehirli ilaçlar yüzünden milyonlarca arı telef oldu iddiası

Konya’nın Çeltik ilçesine Kanola Balı elde etmek için gelen arıcıların arıları, Kaola çiçeklerinin zehirli tarım ilaçlarıyla ilaçlanması nedeniyle telef oldu. Muğlalı arıcı Ramazan Yavuz, “Arılar gözlerimizin önünde can çekişerek öldü” derken, MAYBİR (Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği) Başkanı Ziya Şahin “Arıcıları koruyan yasa şart” diye konuştu.

Mustafa SARIİPEK / Muğla
15:49 -
Zehirli ilaçlar yüzünden milyonlarca arı telef oldu iddiası

Kanola Balı elde etmek için çeşitli bölgelerden Konya'nın Çeltik ilçesine getirilen 2 bin kovanın yarısına yakını çiçeklerin zehirli tarım ilaçlarıyla ilaçlanması nedeniyle söndü. Zehirli tarım ilaçları nedeniyle 35-40 milyon arasında arının telef olduğu öğrenildi.

“UCUZ OLSUN DİYE YANLIŞ İLAÇ KULLANILIYOR”

Muğlalı arıcı Ramazan Yavuz arıcıları bir yasanın olmadığını belirterek, “Muğla'dan 130 civarında arkadaşımızla geldik. 400 kovanın 200'ü tamamen bitti. Bizimle birlikte toplamda bin kovan sönerken bunun içindeki milyonlarca arı da telef oldu. Her taraf ölmüş arılarla dolu. Konuyu her yere ilettik. Zararımızı kim karşılayacak? Perişan olduk” diye konuştu.

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin

“ARICILARI KORUYACAK YASA ŞART”

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin, “İlaçlamanın zamanı önemli. İlaç atılmadan 6 gün önce arıcılara haber verilmesi yönetmelik hükmünde. Ancak bu yapılmamış. İkincisi ilacın ucuz ve zehirli olması. Çoğu yerde otları öldürmek için bazı belediyeler bile ilaç atıyor ama arıların ölmesine aldırış edilmiyor. Otlar kesilsin sorun ortadan kalksın” dedi.

“İNSAN YAŞAMININ MİHENK TAŞI ARI KORUNMALI”

Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Kimse yanlış anlayıp olayı başka yöne çekmesin. Sokak hayvanlarını korumak için yasa çıkarılması adına herkes ayakta. Peki, insan yaşamının mihenk taşı olan arı neden korunmuyor? 3 cins ilaç var. Buradaki odalar birbiriyle girift çalışıyor. En ucuzu zehirli mi değil mi bakılmaksızın kullanılıyor. Bunun için STK ve çevreciler neden duyarlı değil?”

Son güncelleme: 16:06 30.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more