Zorla sözleşme imzalatarak milyonlarca lira almışlar!

İzmir’de reklam işi yapan üç kişinin bir savcının adını kullanarak çıkar sağladığı iddia edildi. Haklarında soruşturma başlatılan Ç.D., Ş.M. ve M.O. gözaltına alındı. Ardından tutuklanan üç kişi kısa süre sonra tahliye edildi.

Zorla sözleşme imzalatarak milyonlarca lira almışlar!

İddiaya göre şüpheli Ç.D., bir savcının adını söyleyerek “yeğeniyim” diyor ve bunu iş almak için kullanıyordu. Başlatılan soruşturma kapsamında ifadeleri alınan şüphelilere “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, İcbar yoluyla İrtikap, Suçtan kaynaklanan malvarlığını aklama” iddiasıyla işlem yapıldı. Ç.D., Ş.M. ve M.O. önce tutuklandı kısa süre sonra ise tahliye edildi.

“SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER”

İddiaya göre, şüphelilerin İzmir'de bazı işadamlarından “reklam anlaşması” adı altında zorla sözleşme imzalatarak para aldığı öne sürüldü. Savcılık ve hakimlik sorgularında suçlamaları kabul etmeyen şüphelilerden Ç.D., büyük firmalarla çalıştıklarını ifade ederek, kimsenin adını kullanarak çıkar sağlamadıklarını öne sürdü.

“BİZE REFERANS OLDU AMA İŞİ ALAMADIK”

Adı geçen savcıya “Dayı” değil “Abi” diye hitap ettiğini anlatan Ç.D., ifadesinde şunları söyledi: “O da bana ‘Yeğenim' der. Ailecek görüşürüz. Hiç bir şekilde bizim işlere müdahale etmesi söz konusu değildir. Yalnız şöyle bir olay var: İzmir’de SGK arşiv binası olarak kullanılan bir duvarı almak istedik. Bunun için çeşitli girişimlerde bulunduk ancak olumlu olumsuz bir geri dönüş olmadı. Bir sohbet ortamında kendisine bu olaydan bahsettik bunun üzerine duvar sahiplerinin avukatı olan ismini hatırlamadığım şahsı arayarak bize referans oldu ancak buna rağmen duvarı alamadık. Bunun dışında herhangi bir işimize katkısı olmadı.”

“EN SON YILBAŞINDA GÖRÜŞTÜK”

Kimseye zorla sözleşme yaptırmadığını söyleyen Ç.D, adı geçen savcıyla ilişkisini de şöyle tarif etti; “ … abiyle herhangi bir dayı yeğen ilişkim yoktur. Kimseden … abinin ismini kullanarak menfaat temin etmedik. Adliyeye çok sık gelmem. Geldiğim zamanlarda da … abiye uğrar çayını içerim. Aynı muhitte otururuz. Ara ara birbirimizin evlerine gideriz. En son yılbaşında görüştük”

“….. FİRMASIYLA YAPTIĞIMIZ İŞ DOLAYISIYLA GÖZALTINA ALINDIK”

Kimsenin adını kullanarak çıkar sağlamadıklarını iddia eden şüpheli M.O., FETÖ'yü finanse etmek suçlamasıyla yargılanan Ahmet K.’nın kurduğu firma ile ilgili yaptıkları işlerden dolayı gözaltına alındıklarını öne sürdü. Firmayla ilk anlaşmalarının 550 bin TL olduğunu ifade eden şüpheli M.O., “İkinciyi 1,5 milyon TL, üçüncüyü de 1 milyon 650 bin TL karşılığında anlaştık. ….. bizim en az ciro yaptığımız firmadır. Yargıda bahsedilen kişi benim tanıdığım bir kişi değildi. Sadece kendisini diğer ortağımın yazlığında tanıştım. Savcı ile ilgili SGK binasıyla ilgili araya girdiğimiz iddia ediliyor. Ben herhangi birine ricacı olmadım. Ayrıcalık istemek için kimseye gitmedim” diye konuştu.