2. el otomobil alacaklar bayrama bırakmayın!

2019 yılının ilk dört ayında sıfır otomobil ve hafif ticari araç pazarında daralma devam ediyor. 2019 yılı Ocak-Mart döneminde TÜİK raporlarına göre 2. el pazarında ise 0 araç pazarına göre daralma daha düşük oranlarda gerçekleşti. Ocak-Mart 2019 döneminde 1.510.259 adet 2.el araç el değiştirirken, 2018 yılının aynı dönemine göre pazar yüzde 11 daraldığı gözlendi.

2. el otomobil alacaklar bayrama bırakmayın!

Sıfır km otomobil satışlarını doğrudan etkileyen sebeplere bakacak olursak, döviz kurları, kredi maliyetleri ve vergilerin yüksek olması gibi sebeplerle karşılaşabilirsiniz. 2018 yılının son çeyreğinden itibaren devreye alınan ÖTV ve KDV’deki indirimler haziran ayı sonuna kadar uzatıldı ancak pazardaki daralmaya pek faydası olmadı. Son olarak hurda teşviğindeki matrahların yeniden güncellenmesi ve limitlerin arttırılması tüm sektör tarafından olumlu bir adım olarak kabul edilse de özellikle kredi maliyetlerinin yüksek olması işleri iyice zorlaştırıyor.

Yüksek faizlere rağmen Nisan ayında en çok satan otomobiller! İlginizi Çekebilir Yüksek faizlere rağmen Nisan ayında en çok satan otomobiller!

İkinci el otomobil alım satımı gerçekleştiren Otoshops markasının Genel Müdürü Murat Aydın ise ekonomide yaşanan dalgalanmalar, faiz oranlarının halen yüksek olması ve yerel seçimlerle ilgili belirsizliklerin devam etmesinin otomotiv sektörünü de etkilediğini belirterek “Gerek sıfır otomobil gerekse de 2.el pazarı, siyasi ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle beklemeye geçti. ÖTV indiriminin 30 Haziran tarihine kadar uzatılması sıfır araç pazarında beklenen etkiyi gerçekleştiremezken, 2. el pazarında da yavaşlamaya neden oldu. Ancak 2. el pazarında fiyatlar araç sahibi olmak isteyenler için çok uygun. 2. el araç almanın tam zamanı diyebiliriz” açıklamalarında bulundu.

Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın

Hurda teşviğinde değişen ÖTV matrahlarına sektör ne diyor? İlginizi Çekebilir Hurda teşviğinde değişen ÖTV matrahlarına sektör ne diyor?

Yeni otomobil satın alma sırasında oluşan yüksek maliyetlerden dolayı tüketiciler ikinci el otomobillere yöneliyor. Özellikle Ramazan Bayramı’ndan önce 2. el otomobil pazarında ciddi bir
hareketlilik beklenirken bu beklenti kullanılmış otomobillerin de fiyatlarına yansıyacağa benziyor.

Loading...