Sözcü Plus Giriş

20 yıllık görevinden ayrılıyor!

Jaguar'ın efsane tasarımcısı ve otomotiv sektörünün dünyaca ünlü ismi Ian Callum 20 yıllık görevinden ayrılacağını açıkladı. Ian Callum'un Jaguar markasındaki yerine ise hazırda Creative Design Director olan Julian Thompson geçeceği açıklandı. Callum 1 Temmuz'dan itibaren görevini bırakıyor...

Sozcu.com.tr
10:51 -
20 yıllık görevinden ayrılıyor!

Ian Callum, “Jaguar’da inanılmaz bir kariyer yaşadım. XF gibi bir modeli oluşturmak en önemli işlerimden biriydi. Bu sayede Jaguar geleneksel formundan yeni bir evreye geçiş yaptı. Bizim hikayemizdeki en başarılı dönüşümdü.” açıklamasını yaptı.

Ian Callum ve Jaguar I-PACE

Callum iş hayatına 1979 yılında Ford Tasarım Stüdyosu’nda başladı. Tam 11 yıl sonra TWR markasının tasarım bölümüne geçti. Tom Walkinshaw Design’da Callum Aston Martin DB7’nin bir tasarımının bir kısmından sorumluydu.

1999 yılında Jaguar Tasarım Direktörü olan Callum bu görevinin ilk yıllarında Aston Martin’in Vanquish ve DB9 modellerinden Henrik Fisker ile sorumluydu.

“F-Type’ı tasarlamak rüyalarımın gerçekleşmesi anlamına geliyordu ve I-Pace’in tasarlanması Jaguar’ın tüm sektöre meydan okuyacak yenilikçi bir otomobili olmasından dolayı benim için inanılmaz fırsattı. Otomobilin başarısı ise markanın ne kadar ilerlediğinin katıdır.” diye konuşmalarına ekledi.

İLGİLİ HABERYılın Otomobili Yarışması'nın sonuçları belli oldu!Yılın Otomobili Yarışması'nın sonuçları belli oldu!

Callum açıklamalarına, “Jaguar’daki görevime gelişim markanın hak ettiği yerde olmasını tekrar sağlamayı içeriyordu. Bu durum 20 yılımı aldı ama inanıyorum ki ne yapmaya karar verdiysem başardım. Hem ürünler hem de tasarım ekibini düşündüğümüzde kişisel ve profesyonel olarak ilerlemenin ve tasarım projelerini keşfetmenin doğru zamanı olduğunu hissediyorum.” diye devam etti.

Callum Royal Designer for Industry ödülünü RSA’dan 2005 yılında aldı. Ayrıca Minerva Medal 2014’ün Tasarımda Ömür Boyu Başarı Madalyasını da almıştı. Görevinden ayrılmasına rağmen Callum, Jaguar’a tasarım konusunda danışmanlık hizmeti verecek.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more