Sözcü Plus Giriş

AB ve Japonya otomatik fren düzenlemesini tekrar yönetmeliğe soktu!

Avrupa Birliği ve Japonya gelişmiş fren sistemi olan otomobillerin engeli algılayıp otomatik fren yapma özelliğini tekrar yönetmeliğe soktu! 2020 yılından itibaren AB ülkelerinde ve Japonya'da satılacak olan otomobillerde bu sistem standart donanım olarak kullanıcıya sunulacak!

Sozcu.com.tr
10:28 -
AB ve Japonya otomatik fren düzenlemesini tekrar yönetmeliğe soktu!

Otomatik fren sistemi 60 km/s hızlara kadar çalışan, kullandığınız aracın bir engel algılaması sonucunda sizin fren pedalına ya da direksiyona müdahalede bulunmadığınızda devreye giren bir sistem. Bu sistemi kullanan çoğu model öncelikle sesli uyarıda bulunup sonrasında bir tepki görmezse sistemi çalıştırıyor. Sistemin olmasının asıl sebebiyse kazaların olmasını engellenmek!

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu sözcüsü Jean Rodriguez yaptığı açıklamada, “Otomatik fren kazaları durdurur! Sürüşünüzü etkilemez, sadece fren yapar!” açıklamasını yaptı.

Otomatik Acil Fren Sistemi (AEBS) Japonya ve Avrupa Birliği’nde zorunlu olacak! 2016 yılında Avrupa Birliği’nde 9500 adet ölümlü trafik kazası gerçekleşti ve bunun yüzde 40’ı yayalardan oluşuyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more