Sözcü Plus Giriş

Ford’dan şok karar! 5 bin işçi çıkaracak

Almanya'nın Köln kentinde Avrupa üretim merkezi bulunan Amerikan otomobil firması Ford, 5 bin işçi çıkaracağını duyurdu. Ford fabrikası kararını Köln'deki çalışanlarına gönderdiği bir yazıyla duyurdu.

Güncellenme: 09:07, 16/03/2019
Ford’dan şok karar! 5 bin işçi çıkaracak

Ford Köln İşletme Tesisleri Müdürü Gunnar Herrmann ve Personel Dairesi Müdürü Rainer Ludwig imzasıyla işçilere gönderilen tenkisat yazısında, tasarruf planlarının 500 milyon dolar olduğu, bunun da 5 bin işçiyle yollarını ayırmak olduğu belirtildi. Yazıda ayrıca işten çıkarılanların 49 yaşından küçük olması halinde tazminat ödeneceği, 50’den büyük olmaları halinde ise erken emeklilik yoluyla iş ilişkilerinin sonlandırılacağı bildirildi.

İlginizi ÇekebilirFord, Avrupa'da binlerce işçi çıkaracakFord, Avrupa'da binlerce işçi çıkaracak

Sert tasarruf tedbirlerinin temelinde, şirketin geçen yıllarda hedeflediği rakamlara ulaşamamasının yattığı aktarılırken, Ford Almanya'nın geleceğinin garanti altına alınması için 5 bin çalışanıyla yollarını ayırmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekildi. Ford Köln'de 18 bin, Saarlous'da 6 bin ve Aachen tesislerinde de ise 200 kişi çalışıyor. Bu işten çıkarmanın sebebi ise markanın iş gücünü düşürerek Avrupa’da kârlı bir duruma gelmek istemesi.

Amerikalı üretici Avrupa’daki durumunu hareketlendirme planını Ocak ayında açıklamıştı. Bu plan içerisinde fabrika kapatma ve binlerce kişiyi işten çıkarmak gibi durumlar yer alıyor. Markadan cuma günü yapılan açıklamada “Bu program ve girişimlerle birlikte Ford, Almanya’da yer alan personel sayısını geçici personellerde dahil olmak üzere 5000 kişi azaltmayı planlıyor” yönünde oldu. Ford ayrıca Avrupa’da kârlı olmayan modellerinin de üretimini durdurabileceğini belirtti.

Ford’un geri dönüş planı yüzde 6 operasyon kârına ulaşmasını hedefliyor.

ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Anadolu'nun Almanya'ya göç sürecinde Köln Ford tesisleri, çok önemli bir yere sahip. Birinci kuşak Türk çalışanların azaldığı fakat onların çocuklarının hala çalıştığı Köln Ford'daki bu tenkisatın, en fazla onları tedirgin ettiği ifade ediliyor.

İlginizi ÇekebilirBill Ford : Volkswagen ve Ford birlikteliği iyi olacak!Bill Ford : Volkswagen ve Ford birlikteliği iyi olacak!

Hafta içi Volkswagen ve Audi firmaları da ülke genelinde çalışan 5 ve 7 bin olmak üzere toplam 12 bin işçi çıkaracağını açıklamıştı. DHA

Yayınlanma Tarihi:08:00,