Sözcü Plus Giriş

Anadolu Isuzu IDEF Fuarı’nda Seyit aracını tanıttı

Anadolu Isuzu iddiasını, “Anadolu Savunma” markası ile savunma sanayisine taşıyor. “Anadolu Savunma” markası ile geliştirdiği, askeri kullanıma yönelik ağır kamyonlarını ilk kez, 14. IDEF 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda görücüye çıkaran Anadolu Isuzu, fuarda; 8x8 tank taşıyıcı araç, 8x8 taktik tekerlekli araç ve 4x4 taktik tekerlekli araç modellerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Sozcu.com.tr
15:11 -
Anadolu Isuzu IDEF Fuarı’nda Seyit aracını tanıttı

Anadolu Isuzu, ticari araç üretimi ve Ar-Ge'deki gücünü, “Anadolu Savunma” markası ile savunma sanayisine taşıyor. Anadolu Isuzu'nun Ar-Ge Merkezi'nde, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen askeri kullanıma yönelik ilk ağır kamyonlar IDEF 2019'da ilgililerle buluştu.

Anadolu Isuzu yüksek performanslı askeri araçlarıyla sadece yurtiçinde değil yurtdışında da önemli bir pazar payı elde etmeyi hedefliyor. Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan fuarda yaptığı açıklamada, savunma sanayisine yönelik geliştirdikleri yeni ürün ailesi ile ilgili şunları söyledi: “Zırhlı pick-up ve zırhlı midibüs üretimlerimizle yıllardır hizmet verdiğimiz savunma sektörü bizi çok iyi tanıyor. Şimdi, Anadolu Savunma markası altında Seyit ürün ailesine ait araçlarımızla sektöre verdiğimiz hizmetleri daha üst sınıflara doğru genişletiyor ve yerlilik odağımızla bunu ağır kamyonlara da taşıyoruz. Ar-Ge merkezimizde yürüttüğümüz çalışmalarla; yüksek performanslı, güvenilir, idamesi kolay ve maliyet-etkin bir ürün ailesi ortaya koyduk. Yerli ve milli Seyit ürün ailemiz, en başta, standartları çok yüksek bir kullanıcı olan Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, birçok ülkenin silahlı kuvvetinin, tam da aradığı araçlardan oluşuyor. Bu nedenle ürün ailemizin büyük bir ilgi göreceğinden şüphemiz yok.”

Anadolu Isuzu CEO’su Tuğrul Arıkan – Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan – Anadolu Grubu Otomotiv Başkanı Bora Koçak

Midibüs, otobüs ve kamyon modellerini, başta Batı Avrupa olmak üzere; Avrupa Kıtası, Kuzey Afrika ve Türkiye Cumhuriyetleri'nde bulunan 30'dan fazla ülkeye ihraç eden Anadolu Isuzu, bu ülkelerdeki başarılı servis ve satış sonrası hizmet yapılanması ile de öne çıkıyor. Firma, bu yapılanmaya savunma sanayisi ürünlerini de katarak tüm dünyanın tercih ettiği markalar sıralamasında daha yukarılarda yer almayı hedefliyor.

“Seyit” Oyunun Kurallarını Değiştirecek

Anadolu Isuzu'nun ilk kez IDEF 2019'da sergilediği ve ismini Çanakkale Zaferi'nin kahramanlarından biri olan Seyit Onbaşı'dan alan Seyit Askeri Kamyon Ürün Ailesi, Anadolu Savunma ile Çek Tatra grubu arasındaki ortaklık sonucunda gün yüzüne çıktı. Altyapıda Tatra'dan destek alınan araçların başta zırhlı kabin olmak üzere tasarımları ise tamamen Türk mühendisleri tarafından, Anadolu Isuzu Ar-Ge Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Ağır koşullar altında ve zor coğrafi şartlarda çalışmaya oldukça uygun bir şekilde tasarlanan Seyit serisi araçlar, 8×8'den başlayarak 20×20'ye kadar farklı konfigürasyonlarda ve farklı motor seçenekleriyle üretilebiliyor.

Zırhlı pick-up ve zırhlı midibüs üretimlerini de devam ettiren Anadolu Isuzu, yeni alt markası Anadolu Savunma ile tüm yol şartlarında gidebilen ve Türk mühendisler tarafından geliştirilen kamyon çözümleriyle başta Türk savunma sanayisi olmak üzere, distribütörlerinin bulunduğu tüm yurtdışı pazarlardaki varlığını artırmayı hedefliyor. Anadolu Savunma savunma sanayisinde, her türlü lojistik amaçlı taktik tekerlekli ürün gruplarında yer almayı amaçlıyor.

Seyit 8×8 Tank Taşıyıcı Araç

IDEF fuarında, Anadolu Isuzu standında sergilenecek olan ve tüm arazi şartlarında 8×8 çekiş sistemiyle gidebilen Seyit 8×8 Tank Taşıyıcı Araç, 70.000 kg'lık çekme kapasitesiyle öne çıkıyor. %30'un üzerinde eğimde dahi tırmanma yeteneğine sahip olan 8×8 tank taşıyıcı araç, azami 80 km/sa hıza ulaşabiliyor.

Cummins X15 99EPA 600 motora sahip olan Seyit 8×8 Tank Taşıyıcı Araç, 14,9 lt'lik motor hacmi ile 600 bg güç ve azami 2.779 Nm tork üretebiliyor. 1.100 mm derinliğindeki sudan rahatlıkla geçebilen Seyit 8×8 tank taşıyıcı araç, 800 km menzile sahip.

Anadolu Isuzu Ar-Ge mühendisleri tarafından yapılan tank taşıyıcı aracın opsiyonel olarak zırhlı da üretilebilen kabini, Stanag 4569 Seviye 2 ve Seviye 3 Balistik Koruma sunabiliyor. Seyit 8×8 Tank Taşıyıcı Araç, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, modern orduların ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikleri bünyesinde barındıran, sınıfındaki tek yerli üretim araç olarak dikkat çekiyor.

Seyit 8×8 Taktik Tekerlekli Araç

IDEF 2019'da Anadolu Savunma standında sergilenecek 8×8 tahrik düzenekli Taktik Tekerlekli Araç çok maksatlı kullanım özelliği ile dikkat çekiyor. Aracın; Konteyner, Seyyar ve Sabit Yük Platformları, Hassas Elektronik Sistemler, Radar Sistemleri, Akaryakıt Tankeri gibi birçok yük platformlarını taşıyabilecek özelliği bulunuyor.

Cummins X15 99EPA 500-600 motoruyla 500-600 bg güç değeri sunabilen Seyit 8×8 taktik tekerlekli araç, 1100 mm yüksekliğinde sudan geçebilme özelliğine sahip. Seyit 8×8 Kurtarıcı, Stanag 4569 level seviye 2 ve seviye 3 Balistik Korumalı opsiyonu ile üstün koruma sağlayabiliyor.

8×8 Kurtarıcı Araç

IDEF Fuarı'nda sergilenen bir diğer Anadolu Savunma aracı ise 8×8 tahrik düzenekli mayına karşı kısmi korumalı kurtarıcı araç oldu. MPG Makina İmalat San. ve Tic. A.Ş. tarafından IDEF 2019'da sergilenen aracın görev donanımları MPG Makina İmalat San. ve Tic. A.Ş. tarafından tasarlanıp zorlu arazi ve yol şartlarında verilen görevleri başarabilecek kabiliyette ve özellikle arızalanmış ya da kırıma uğramış büyük tonajlı araçlar ile zırhlı araçların kurtarılmasına olanak tanıyacak özelliklerde üretildi. 43.000 kg ağırlığa sahip olan 8×8 mayına karşı kısmi korumalı kurtarıcı aracı, %60 eğim tırmanma kabiliyetinin yanı sıra 1100 mm'lik sudan geçme özelliğine de sahip.

Cummins X15 99EPA 600 motoruyla 14.9 lt'lik bir hacim sunan 8×8 mayına karşı kısmi korumalı kurtarıcı araç, 600 bg gücünde ve 80 km/s hıza ulaşabiliyor. 500 km'den fazla menzile sahip olan araç çok yakın zamanda envantere girerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapmaya başlayacak.

4×4 Taktik Tekerlekli Araç

IDEF Fuarı'nda Anadolu Isuzu standında sergilenen 4×4 tahrik düzenekli taktik tekerlekli araç, 10.000 kg taşıma kapasitesiyle dikkat çekiyor. %70'in üzerinde tırmanma yeteneğine sahip olan 4×4 taktik tekerlekli araç azami 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

Yurtiçinde milli imkânlarla yüksek orandaki yerlilik katkısıyla üretilmesi hedeflenen ve başta kabin olmak üzere tasarımı Anadolu Isuzu Ar-Ge mühendisleri tarafından yapılan 4×4 taktik tekerlekli araç; Stanag 4569 seviye 2 ve seviye 3 balistik koruma seviyelerinde zırhlı kabinli olarak üretilebiliyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more