Sözcü Plus Giriş

Araçlarda ‘çakar’ kullanımı ağır kusur sayılıyor!

Bakanlık talimatı verdi, 'çakar'lı araçlar artık muayeneden de geçemeyecek... 1 Kasım'dan itibaren ön panjur, far, park lambaları, cam ve diğer aydınlatma sistemlerinin içine takılan 'çakar' aracınızın 'ağır kusurlu' olarak değerlendirilmesine neden olacak. Çakar diye tabir edilen aydınlatma sistemlerini sadece ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile devletin en üst protokolünde bulunan 29 makam tarafından kullanılabilecek.

Sozcu.com.tr
09:03 -
Araçlarda ‘çakar’ kullanımı ağır kusur sayılıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın (UAB), belirlediği standartlarda araç muayene hizmeti vermeye tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK, kanunen izin verilen araçların dışında çakar lamba kullanımının ağır kusur sayılacağı konusunda araç sahiplerini uyarıyor.

UAB tarafından yayımlanan yeni talimat doğrultusunda 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren kanunen izin verilen araçlar dışında ön panjur, far, park lambaları, cam ve diğer aydınlatma sistemlerinin içine takılan ve “çakar” diye tabir edilen uyarı ışıklarına sahip araçlar, “ağır kusurlu” olarak kabul edilecek ve muayeneden geçemeyecek.

Işıklı uyarı lambası takılmasına izin verilen araçlardan, araç muayene sırasında ilgili trafik birimleri tarafından düzenlenmiş, söz konusu lambaların takılmasına izin verildiğini belirten/ifade eden belge istenecek veya izinli araçlar arasında yer aldığına dair bilginin elektronik tescil kayıtlarında yer alıp almadığı kontrol edilecek.

İLGİLİ HABERİstanbul'da yetkisiz çakar lamba denetimiİstanbul'da yetkisiz çakar lamba denetimi İLGİLİ HABERAraç muayenesi nedir, ne zaman ve nasıl yaptırılır?Araç muayenesi nedir, ne zaman ve nasıl yaptırılır?
Son güncelleme: 09:28 02.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more