Hayatta kalan dünyanın en yaşlı Porsche’si satışta!

Bir Porsche'ye ne kadar ödeyebilirsiniz? Bu otomobil hayatta kalan dünyanın en yaşlı Porsche'si ve açık arttırmada 20 milyon dolar edeceği konuşuluyor... Bir eşi daha olmayan bu otomobilin sahibi Dr. Thomas Gruber Type 64 diye adlandırılan bu modeli açık arttırma ile satmaya karar verdi. Bu otomobilin en önemli özelliği ise Porsche logolu ilk model olması!

Hayatta kalan dünyanın en yaşlı Porsche’si satışta!

Dünyanın en önemli otomobil organizasyonlarından biri olan “Monterey Otomobil Haftası’nda” düzenlenen açık arttırmada satılacak olan bu efsane otomobilin fiyatının tam 20 milyon doları geçmesi bekleniyor.

Fotoğraflar : RM | Sotheby’s

Otomobilin en önemli özelliği ise Porsche marka adıyla üretilmiş olan ilk otomobil olması.

Fotoğraflar : RM | Sotheby’s

1939 yılında üretilen Type 64, markanın kurulmasındaki en önemli model olarak öne çıkıyor.

Fotoğraflar : RM | Sotheby’s

Dünyada toplamda 3 adet bulunan bu özel otomobilden sadece 2’si yaşamaya devam ediyor.

Fotoğraflar : RM | Sotheby’s

Type 64, 1939 yılında oluşturulmaya başlandı. Otomobilin üretilmesindeki amaç ise Berlin ile Roma arasında olan 1500 km’lik bir yarışa katılmaktı.

Fotoğraflar : RM | Sotheby’s

Ancak çıkan savaş sonucu Type 64’ün yapımı ertelendi.

Fotoğraflar : RM | Sotheby’s

Savaşla alakalı gelişmeler durduğunda, Porsche’nin bir diğer efsane modeli olan 356’yı geliştiren ekip Type 64 üzerinde çalışmaya başladı.

Fotoğraflar : RM | Sotheby’s

Sonrasında ise 1946 yılında bu otomobil kayıtlara geçen ilk resmi Porsche olarak tarihe adını yazdırdı.

Bugüne kadar bir Porsche’ye ödenen en yüksek ücret 14 milyon doların biraz üzerinde bu da Türk lirası olarak yaklaşık 84.5 milyon yapıyor. Bu efsane ve dünyada bir eşi daha bulunmayan Type 64’ün fiyatının ise 20 milyon doları yani yaklaşık 140 milyon lirayı geçecek bir fiyata satılması bekleniyor.

Açık arttırma ile satılacak olan bu efsanenin hikayesi ise şu şekilde. 1949 yılında yarış pilotu Otto Mathe Type 64’ün ilk sahibi oluyor. 1950’li yılların başına kadar bu otomobille yarışlara katılan Mathe, otomobili ölene kadar yani 1995 yılına kadar korumayı başarıyor. Sonrasında ise aracı şu anki sahibi Gruber’a satıyorlar.