Sözcü Plus Giriş

Honda’dan dizel motor kararı!

Japon otomotiv devi Honda, 2021 yılından itibaren Avrupa'daki operasyonlarında dizel motorlu otomobil satışı yapmama kararı aldı. Marka elektrik motorlu modellerini geliştirecek ve 2025 yılında ürün gamında bulunan tüm modellerinde elektrik gücü olacak.

Sozcu.com.tr
15:00 -
Honda’dan dizel motor kararı!

Honda’dan yapılan açıklamaya marka 2021 yılından itibaren Avrupa’da dizel motorlu araç satışı yapmayacak. Bu duruma ek olarak marka 2025 yılında ürün gamındaki tüm modelleri elektrikli ve hibrit motorlu yapacağını da açıkladı.

Markanın bu kararı almasındaki en büyük sebep ise AB Komisyonu’nun gelecek yıllar için azalttığı CO2 salımı. Honda’nın CO2 salımını azaltmak ve para cezasıyla karşılaşmamak için keskin bir adım atmış oluyor. Honda ülkemizde de şu anda CR-V kompakt SUV modelinin hibrit motorlu versiyonunu satıyor. Ayrıca Türkiye’de üretilen Civic Sedan modelinin fabrikasyon olarak LPG’li versiyonu da bulunuyor.

Bu yıl düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Japon üretici B segmentinde yer alan Jazz modelinin hibrit motorlu versiyonunu tanıtmıştı. Elektrik motorlu modellerinin artması markanın yeni stratejisiyle alakalı böyle bir kararın aslına bakarsanız ön haberiydi. Ayrıca yine Frankfurt’ta tanıtılan ve markanın ilk tam elektrikli modeli olan Urban EV’de her şeyi ortaya koyuyor.

İLGİLİ HABERJapon devi Honda Türkiye'deki üretimini durduruyor!Japon devi Honda Türkiye'deki üretimini durduruyor!

Bu durumlara ek olarak Honda, 2021 yılında İngiltere ve Türkiye’deki üretim tesislerini kapatma kararı almıştı.

(REUTERS)

Son güncelleme: 15:22 24.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more