Kuzey Kore liderinin Mercedes otomobilleri nereden geldi?

Bir çok üst düzey bürokratın gibi Kuzey Kore lideri Kim Jong Un da Mercedes ürün gamının en tepesinde yer alan S600 Pullman Guard ve Maybach 62 otomobillere sahip. Her şey buraya kadar çok normal ancak Kuzey Kore ile ticari bağlantısı olmayan Mercedes bile bu otomobillerin oraya nasıl gittiğinden haberdar değil...

Kuzey Kore liderinin Mercedes otomobilleri nereden geldi?

Kuzey Kore ile ticari bir ilişkisi bulunmayan Daimler, Kuzey Kore liderinin sahip olduğu S600 Pullman Guard ve Maybach S62 lümuzin modellerinin ülkeye nasıl gittiğinden haberdar olmadığını açıkladı.

Associated Press’in haberine göre Jong Un’un Vladimir Putin ve Donald Trump ile yaptığı görüşmelerde bu otomobili kullandı ve toplantı sonrasında bu konuyla alakalı birden fazla soruyla karşılaştı. Kuzey Kore’de ülkenin nükleer silahlanma programından dolayı Amerika tarafından lüks malların satışı konusunda yaptırımlar var ve bu yaptırımlar lümuzinleri de kapsıyor.

Tüm bu detaylara rağmen Kim Jong Un geçen yıl Şubat ayında Trump ile Singapur’da yaptığı görüşmede S600 Pullman otomobilini kullanmıştı. Ayrıca Putin ile görüşen liderin S600 Pullman Guard ve S62 Maybach otomobilleri Rusya’ya Kuzey Kore’den gönderildi…

Associated Press’e açıklama yapan Daimler sözcüsü Silke Mockert, “Bu otomobillerin Kuzey Kore’ye nasıl gittiğiyle alakalı en ufak bir fikrimiz yok. Daimler için ürünlerin yasaya uygun olarak ihraç edilmesi en temel girişimcilik prensipleri arasındadır” dedi.

Ayrıca Mockert, “15 yıldır firmamızın Kuzey Kore ile ticari bir bağlantısı yok ayrıca Avrupa ve Amerika tarafından da ambargolular. Daimler Kuzey Kore’ye ve dünyanın herhangi bir ülkesinde bulunan elçiliklerine böyle bir teslimatı engellemek için kapsamlı bir ihracat kontrol süreci uyguladı. Ancak Daimler kullanılmış olan ve üçüncü şahıslar tarafından temin edilen araçlardan sorumlu değildir” diyerek açıklamasını tamamladı.

Bu açıklamalar ışığında Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, sahip olduğu makam araçlarını markadan resmi olarak değil de üçüncü şahıslardan temin etmiş. Bu otomobillerin birinin yaklaşık değeri ise 10 milyon lirayı buluyor.