Sözcü Plus Giriş

Mercedes-Benz Türk bölünüyor!

Türkiye'de yarım asırdan fazla süredir faaliyet gösteren Mercedes-Benz Türk, Daimler AG'nin yeni global stratejisi kapsamında üç farklı şirketten oluşan bir yapıya geçiyor. Yeni yapılanmaya göre; Otomobil ve Hafif Ticari Araç grubu, “Mercedes-Benz AG”, Kamyon ve Otobüs grubu, “Daimler Truck AG” ve Daimler Finansal Hizmetler grubu ise “Daimler Mobility AG” şirketleri altında toplanacak.

Sozcu.com.tr
09:10 -
Mercedes-Benz Türk bölünüyor!

Mercedes-Benz Türk'ün ana şirketi Daimler AG, yeni mobilite çağının sunduğu fırsatları daha iyi değerlendirebilmek, müşteri memnuniyetini ön planda tutup, ürün ve hizmet tedarikçisi olarak sektördeki konumunu daha da güçlendirmek için yeni bir kurumsal yapıyı hayata geçiriyor. Daimler AG hissedarlarının 22 Mayıs 2019'da gerçekleşecek olan Olağan Genel Kurul Toplantısı onayına tabi olan bu yapı ile gelecekte Daimler AG çatısı altında yasal olarak bağımsız üç şirket olacak.

Otomobil ve Hafif Ticari Araç grubu, “Mercedes-Benz AG”, Kamyon ve Otobüs grubu, “Daimler Truck AG” ve Daimler Finansal Hizmetler grubu ise “Daimler Mobility AG” şirketleri altında toplanacak. Her üç şirketin merkezi de Almanya'nın Stuttgart kentinde bulunacak. Daimler AG, üç şirket için ana şirket olmaya devam ederken, strateji ve kurumsal yönetim gibi üst seviye yönetsel faaliyetler ile şirketler arası iş hizmetlerini sağlayacak. Şirketin bu stratejik yeniden yapılanması, “Project Future” olarak adlandırılıyor.

Süer Sülün: “Bu değişim geleceği tasarladığımız bir yolculuğun başlangıcı olacak”

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün: “Mercedes-Benz Türk olarak, bugün Türkiye'nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biriyiz. Ana şirketimiz Daimler AG'nin başlatmış olduğu  Project Future değişim programı kapsamında, biz de Türkiye'de bulunan yeni yapılandırma için bu senenin başından beri çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bize daha fazla iş özgürlüğü sağlayan, pazara ve müşterilerimize odaklanmamıza daha çok fırsat veren ve işimizin başarısına tamamen odaklanmamızı sağlayan bu dönüşüm hem markamız, hem müşterilerimiz, hem de tedarikçilerimiz için geleceği tasarladığımız bir yolculuğun başlangıcı olacak.” diye ifade etti.

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün

Otomobil ve Hafif Ticari Araçlara ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi için, 9 Nisan 2019'da resmi olarak kurulan “Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş.”, Türkiye'deki faaliyetlerine 01.01.2020 itibaren başlayacak. Mercedes-Benz Türk ise Kamyon ve Otobüs faaliyetlerinden sorumlu olmayı sürdürecek.

Son güncelleme: 09:11 18.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more