Sözcü Plus Giriş

OSD : ÖTV ve KDV indirimleri devam etmeli!

2018 yılı kasım ayında yürürlüğe giren ve 30 haziran 2019 tarihinden itibaren biten otomotiv sektöründeki ÖTV ve KDV indirimleri sonucunda satışlar durma noktasına geldi! Konuyla ilgili sektöryöneticilerinin yaptığı açıklamalardan en önemlisi OSD'den oldu. OSD, "Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan otomotivde mevcut yatırımların korunması, eko-sistemin faaliyetlerini devam ettirebilmesi ve yeni yatırımların çekilebilmesi için iç pazar çok önemli bir etkendir. Otomotiv sektörünün tüm paydaşları olarak ortak beklentimiz, destek programlarının süreç boyunca devamının sağlanmasıdır.” oldu.

Sozcu.com.tr
16:03 -
OSD : ÖTV ve KDV indirimleri devam etmeli!

Geçen yıl Kasım ayında başlayan ve 30 Haziran'a kadar uzatılan ÖTV ve KDV destek programı sona erdi. Teşviklere rağmen yılın ilk yarısında yüzde 45 daralarak 195 bin 144 adetlik satış adedine gerileyen pazarda, ÖTV ve KDV indiriminin sona erdiği 30 Haziran'dan bu yana ise satışlar adeta durdu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “OSD olarak, vergi indirimlerinin uzatılmasına yönelik alınacak kararın otomotiv değer zincirinde faaliyet gösteren tüm oyuncular için kritik bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan otomotivde mevcut yatırımların korunması, eko-sistemin faaliyetlerini devam ettirebilmesi ve yeni yatırımların çekilebilmesi için iç pazarın cazibesi çok önemli bir etkendir. İç pazar, yılın başından bu yana vergi indirimi desteğine rağmen yüzde 45 geriledi. ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesi ile de satışlar adeta durdu. Otomotiv sektörünün tamamı için önemli ölçüde destek sağlayan bu programın sona ermesi ile sektörün içinde bulunduğu koşullar daha da zorlaşmış oldu. Bu durumda, iç pazarın mevcut durumunu koruyabilmesi için otomotiv sektörünün tüm paydaşları olarak ortak beklentimiz, otomotivin Türkiye için en öncelikli sanayi olması kabulü ile sektörün bu dönemde zarar görmemesi için destek programlarının süreç boyunca devamının sağlanmasıdır” diye konuştu.

İLGİLİ HABERÖTV ve KDV indirimleri sona erdi!ÖTV ve KDV indirimleri sona erdi!

OSD Başkanı Yenigün, “Söz konusu desteğin devam ettirilmemesi sanayinin üretim adetlerine de olumsuz olarak yansıyacaktır” dedi.

OSD Başkanı Haydar Yenigün

İLGİLİ HABEROtomotiv pazarında büyük daralma!Otomotiv pazarında büyük daralma!
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more