Sözcü Plus Giriş

Otomobiller el frenini çekip vitesi parka alacak!

Japon otomotiv devi Toyota 2020 model otomobillerinde olacak yeni güvenlik sistemini tanıttı. Unutkan sürücüler için düşünülmüş olan bu teknoloji sayesinde aracınızın motoru çalışırken belirli bir süre durduğunuzda sistem devreye girecek. Böylece aracınız ya vitesini park konumuna getirecek ya da el frenini çekecek.

08:23 -
Otomobiller el frenini çekip vitesi parka alacak!

Auto Shut Off diye adlandırılan bu sistem Amerika’daki 2020 model Toyota modellerinde kullanılacak. Sistem, adından da anlaşılacağı gibi önceden belirlenmiş bir süre sonra otomatik olarak motoru durduracak. Sistem araç sahiplerinin uzun süre araçlarını boşta bıraktıklarında oluşabilecek olan güvenlik sorununu ortadan kaldırmak için tasarlanmış. Otomatik motor kapatma arkasındaki teknoloji gelecekte telefonunuzda yer alan uygulamaya bildirimlerle durumu gönderecek.

Toyota RAV4

Automatic Park diye adlandırılan ve aracın vitesinin park konumuna gelmesini sağlayan sistem ise Toyota’nın 2020 yılında araçlarına uygulayacağını ikinci güvenlik sistemi olarak dikkat çekiyor. Eğer sürücü aracın vitesini parka almadan ya da el frenini aktif konuma geçirmeden otomobilden inerse sistem otomatik olarak ya vitesi park konumuna getiriyor ya da el frenini çekiyor.

Mevcut Toyota modellerinde bu sistem sesli ve görsel olarak uygulanıyor. Yeni sistemi de marka buna dayandırıyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more