Sözcü Plus Giriş

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden öneri : ÖTV sıfırlansın!

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, 2019 sonuna kadar otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ve ticari araç grubunda ÖTV’nin sıfırlanmasını ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesini önerdi.

16:11 -
Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden öneri : ÖTV sıfırlansın!

2018 yılının yarısından itibaren düşüşe geçen otomotiv pazarı 2019 yılı mayıs ayında yüzde 50’yi aştı. Artan döviz kurlarına yüksek faizli krediler de eklenince otomotivin üzerinde yük olan Özel Tüketim Vergisi işi iyice zorlaştırdı. 30 Haziran tarihine kadar devam eden ÖTV ve KDV indirimini devam etmesi hatta sıfırlanması talebinde bulunana Türkiye’nin en büyük otomotiv kuruluşlarından Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin başkanı Ali Bilaloğlu yazılı bir öneride bulundu.

İLGİLİ HABEROtomotivde daralma mayıs ayında yüzde 55 oldu!Otomotivde daralma mayıs ayında yüzde 55 oldu!

“Geride bıraktığımız 2018 yılında artan faiz, kur ve volatilite otomotiv sektöründe öngörülebilirliği zorlaştırırken, tüketiciyi de hızla otomotiv ürünlerine ulaşımdan uzaklaştırmıştı. İhtiyaçlara cevap veren
düzenlemeler, hızlı aksiyonlarla hayata geçirildi. Kısaca hatırlayacak olursak hurda araç uygulamasının devreye girmesinin ardından, sektörümüze uygulanan özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahları da güncellendi. Bu düzenleme ile alt vergi dilimlerinden daha fazla modelin faydalanması mümkün oldu.” dedi.

İç pazarın önemini daima vurguluyoruz!

Alınan hızlı aksiyonlarla otomotiv sektörüne verilen desteklerden dolayı müteşekkir olduklarını dile getiren Bilaloğlu, şunları kaydetti:

“Ülkemiz ekonomisi ve istihdamı yönünden otomotiv ekosisteminin devamlılığı büyük önem taşıyor. Ayrıca mevcut yatırımların korunması ve yeni yatırımların gelmesi bakımından iç pazarın önemini daima vurguluyoruz. Tüm bu önlemlere rağmen Türkiye otomotiv sektörü toplam pazarı 2018 yılında yüzde 35 daralırken, 2019 Ocak-Mayıs döneminde ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 azalarak 156 bin 990 adet oldu. Türkiye otomotiv pazarı 5 yıllık ocak- mayıs ayı ortalama satışlarına göre de yüzde 51,4 azaldı. Son yıllarda otomotiv sektöründe yaratılan iç pazarın, ana ve yan sanayinin üretim ve ihracat başarısında, ülkemizde otomotiv ticaretinin gelişiminde, bunların da ötesinde tüm sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleriyle yarattığı istihdam ile ülkemizdeki tüm paydaşlar açısından çok değerli. Otomotiv ekosisteminin, ticaretinin en önemli parçalarından olan ve yaklaşık 80 bin kişiye istihdam sağlayan yetkili satıcıların da bu süreçte ticari faaliyetlerinin sektörün ihtiyacına cevap veren düzenlemelerle desteklenmeye devam edilmesi sürdürülebilirlikleri bakımından gereklidir.”

İLGİLİ HABERHurda indiriminde yenilik!Hurda indiriminde yenilik!

Sektörün beklentileri

Sektörün beklentilerine de değinen Ali Bilaloğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:  “Dengelenme yılı olarak görülen 2019 yılında alınan önlemlerin, otomotivde faaliyet gösteren tüm paydaşların geçiş sürecini kolaylaştıracağı, yarattığı olumlu etki ile ekonomiye, istihdama yarar sağlamaya devam edeceği düşünülmektedir. Bu bakımdan önerimiz 2019 yıl sonuna kadar otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc'yi aşmayan araçlarda ÖTV'nin sıfırlanması, ticari araç grubunda da ÖTV'nin sıfırlanması ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesi olup, sağlanacak olan bu can suyu yaratılmakta olan tahribatı minimize edecek ve sektörümüz de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz yararına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.”

(AA)

İLGİLİ HABERİş konuşuyoruz 22. bölüm: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğluİş konuşuyoruz 22. bölüm: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more