Sözcü Plus Giriş

Tata hisselerinde rekor düşüş!

Jaguar Land Rover markalarının da sahibi olan Hindistan merkezli Tata, 26 yılın en düşük seviyelerine inen hisse kağıdı değeriyle dikkat çekiyor. Bu düşüşün ana sebebi olarak Brexit ve Nano projeleri gösteriliyor.

Sozcu.com.tr
15:32 -
Tata hisselerinde rekor düşüş!

Financial Times’ın haberine göre Hindistan merkezli Tata markasının kendi ülkesinde işlem gören kağıt değerindeki düşüşü son 26 yıldaki en düşük seviyeye gerilediklerini gösteriyor. Bu düşüşteki ana sebepler sizinde tahmin ettiğiniz gibi Jaguar Land Rover markalarının satın alınması. Marka JLR’ye yaptığı 3.1 milyar dolarlık yatırımı açıkladıktan sonra 26 yıldaki en büyük düşüşü yaşadı ve Bombay Borsası’nda kağıt değeri yüzde 30 geriledi.

Buna ek olarak Tata’ya son çeyreğin bitişinde 3.79 milyar dolarlık bir vergi cezası kesildi. Bu ceza da hisse senetlerinin değerinin düşmesine katkıda bulundu. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda şirketin zor dönemler geçirdiğinin altı çiziliyor. Tata Motors’un geçmiş dönemde yaşadığı başarısız Nano projesi ve ticari araç sektöründe yaşanan ciddi zorluk buna örnek.

Tata Motors, Jaguar Land Rover’ı 2008 yılında Ford’tan 2.3 milyar dolara satın almıştı. Bu satın alma işlemi kızılderilileri sevindiren, sömürgecilerin markalarını yüksek bedelle satın alan bir işlem olarak dünyanın farklı lokasyonlarında dikkat çekmişti. Tata Sons ve Tata Motors eski CEO’su Ratan Tata, dizel motora olan talebin azalması, Çin satışlarının azalması ve Brexit yüzünden maliyetlerin yükselmesiyle göründüğü kadar iyi olmadığını belirtti.

Markanın CFO’su PB Balaji yaptığı açıklamada, 31 Mart tarihinde sona erecek olan 2018-2019 mali yılı için JLR’nin faiz ve vergi öncesi kazanç marjının daha düşük hatta eksi seviyede olacağını belirtti. Bu durumun en önemli sebebi ise Amerika ve Çin arasındaki ticaret tansiyonunu yükselmesi olarak gösteriliyor. Bünyesinde 40 bin kişiye iş imkanı tanıyan Jaguar Land Rover, sadece İngiltere’de üretim gerçekleştiriyor. Ancak Avrupa ve ABD’ye üretiminin 5’te birini satıyor! Bu durum JLR’yi Brexit durumuna karşı savunmasız bırakıyor! Özellikle Çin’deki 2018 yılı talebinin yüzde 50 oranında azalması her şeyi gösteriyor. Ayrıca Balaji, “JLR için düşük maliyetli ve rekabetçi adımlar atmayı planlıyor ve ona göre önlem alıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bünyesinde 40 bin kişiye iş imkanı tanıyan Jaguar Land Rover, sadece İngiltere’de üretim gerçekleştiriyor. Ancak Avrupa ve ABD’ye üretiminin 5’te birini satıyor! Bu durum JLR’yi Brexit durumuna karşı savunmasız bırakıyor!

Tata Motors maliyet kontrolüne odaklanıp yeni modeller üzerine yeni satıcı ağları kurarsa bu durumdan kurtulmayı başaracak. Vergiler çıkarıldıktan sonra markanın  kârı 88 milyon dolar ve gelirleri ise yüzde 1.5’lik artışla 2.3 milyar dolar.

Marka Hindistan’da toplamda 174 bin 71 adet araç satışını gerçekleştirdi ve 2017 yılının aynı dönemine göre bu satışlar yüzde 8.2 geriledi. Edelwiss Securities’e göre Tata Motors’un satışları Hindistan pazarından kaynaklı olarak biraz daha durağan devam edecek ve ticari araçlara olan talebin etkilediği likidite sıkışıklığı yaşanacak.

2016 yılı Eylül ayına göre markanın hisse değeri yüzde 68 gerilemiş durumda!

Son güncelleme: android-time 15:55 08.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more