Sözcü Plus Giriş

VW Türkiye yatırımını erteledi iddiası…

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Volkswagen’ın Türkiye’de yeni fabrika kurma kararını ertelediğini duyurdu. Gazetenin haberinde şirketin imaj kaybından çekindiği kaydedildi.

09:27 -
VW Türkiye yatırımını erteledi iddiası…

Handelsblatt, otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) yeni fabrikasını Türkiye’de kurma kararını Suriye’de yürütülen askeri operasyon nedeniyle ertelediğini duyurdu.

Gazetenin, şirketin yönetim kurulu ve teftiş kurulundan kaynaklara dayandırdığı haberde, daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi nedenlerden dolayı iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıktığı, ancak Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatılan askeri harekatın durumu tamamen değiştirdiği ve “Bu koşullar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı kaydedildi.

Şirket sözcüsü gazeteye yaptığı açıklamada, “Durumu büyük endişe ile izliyoruz” dedi.Manisa’da geçen hafta şirket kuran Volkswagen fabrikanın kurulması için yürütülen müzakerelerin son safhada olduğunu bildirmişti. Şirket henüz fabrika için nihai kararı almadı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Pazar günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği sınır ötesi harekatın insani krize yol açacağını belirterek durdurulmasını istemişti. Avrupa ülkeleri de dün Türkiye’ye silah satışını sınırlama kararı aldı. ABD Başkanı Donald Trump ise Türkiye’ye yaptırım kararı aldı.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, “Kurun tekrar yönünü yukarı çevirmesinde Volkswagen kararı etkili. Doğrudan yatırımın ertelenmesi negatif oldu” dedi. Dün 5.9395 ile yaklaşık 4.5 ayın en yüksek seviyesine gelen dolar/TL’de ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağını açıkladığı ekonomik yaptırımların içeriği piyasa tarafından beklendiği kadar sert olmadığı şeklinde yorumlamasının ardından bu sabah 5.8620’ye kadar gevşeme gözlenmişti. Dolar/TL saat 1206’da 5.9175/5.9195 seviyesinde bulunuyor.

(REUTERS)

 

İLGİLİ HABERSon dakika... Türkiye'ye fabrika kuruyor! İlk adım atıldıSon dakika... Türkiye'ye fabrika kuruyor! İlk adım atıldı

 

Son güncelleme: 12:21 15.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more