Yeni Mercedes-Benz GLB ne zaman çıkacak?

Şangay Otomobil Fuarı'nda ortaya çıkan, markanın kompakt SUV diye adlandırdığı yeni modeli olan GLB köşeli tasarımı ve konsept bir model gibi duruşuyla dikkat çekiyor. Konsept versiyonu tanıtılan otomobilin üretim versiyonu bu yılın yaz mevsiminde tanıtılacak.

Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıtılan otomobil aslında markanın kompakt SUV ürünü olarak en güncel haliyle bu yaz ortaya çıkacak. Yeni model 4.6 mt uzunluğa, 1.89 mt 1.9 mt de yüksekliğe sahip. Ayrıca aracın belirtilen aks mesafesi 2.8 mt. bu sayede 7 kişilik oturma kapasitesi de sunuyor.

Konsept modele dışarıdan bakıldığın led teknolojili tepe lambaları, toprak zemine uygun lastikleri ve arka lastiklere doğru genişleyen bir omuz çizgisi görüyorsunuz. Aracın arkasına baktığınızda ise yere paralel çift parçalı stoplar, çift çıkıştı ve çift renkli tampon dikkat çekiyor.

GLB Konsept’in içine göz attığınızda ise yeni A Serisi’nde de kullanılan MBUX multimedya sistemi ve dijital gösterge paneli sizi karşılıyor. Ayrıca kabin içinde kullanılan deri, alkantara ve alüminyum detaylar da oldukça premium bir hava katmış.

GLB Konsept’in tanıtılan versiyonu 2 litrelik 221 hp güç üreten 4 silindirli motora sahip. Ayrıca motor 8 ileri çift kavramalı şanzımanla kombine edilmiş. 4Matic çekiş sistemine sahip olan bu otomobil yüzde 50 ön ve yüzde 50 arka lastiğe güç iletimini sağlıyor. Ayrıca Off-Road sürüş moduna da sahip!

Daimler Yönetim Kurulu üyesi Britta Seeger, “Konsept GLB, dayanıklı ve pratik detaylara sahip olan bir model. Otomobilin iç mekandaki cömertliği 7 kişilik oturma kapasitesine sahip olmasından ve her türlü koşula ayak uyduran bir arkadaş karakterine sahip olmasından anlaşılabilir” açıklamasını yaptı.