Zetsche’den yeni CEO’ya “Yaptığımız iş kolay değil”

Daimler Grubu'nun CEO'su Zetsche, yerine 22 Mayıs tarihinde geçecek olan yeni CEO Ola Kallenius'a yaptığımız iş oldukça zor mesajı verdi. Kallenius CEO olduktan sonra Daimler Grubu'nunmaliyetlerini milyar dolarlarca azaltacağını söylemişti.

Zetsche’den yeni CEO’ya “Yaptığımız iş kolay değil”

Zetsche Mercedes’in araştırma ve geliştirme maliyetlerinin yeniden yapılandırılmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Markanın yeni CEO’su ise göreve geldiğinde Daimler Grubu’nun maliyetlerini milyar dolar azaltacağını belirtmişti.

Bu gelişmelerin üzerine Oslo’da konuşan Zetsche, “Birden fazla rekabet ve mücadelenin içindeyiz. Ekonomik yavaşlamla bunlardan biri. Şu anki durumdan daha ileriye gitmek kolay olmayacak.” dedi. Ayrıca Zetsche, “Elektrikli ve sürücüsüz araç geliştirme üzerindeki baskı ve bununla birlikte artan Ar-Ge maliyetleri 14 milyar Euro’ya çıktı. Aynı zamanda dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de satışlarımız yüzde 5.2 düştü.” dedi.

Mercedes bu yaz showroomlarında yeni ve ilk elektrikli modeli olan EQC’yi sergileyecek. Bu otomobil markanın Tesla Model X rakibi otomobili olarak öne çıkıyor. Daimler Grubu ilk elektrikli otomobili Smart markasıyla 2010 yılında üretmişti sonrasında ise Mercedes-Benz B Serisi elektrikli olarak satıldı.

Daimler de diğer markalar gibi elektrikli otomobillerin maliyetlerini düşürmek için mücadele ediyor. Ancak batarya hücrelerindeki maliyet artışları ve pil hücresi üretimini arttırmaya yönelik yatırım yaptıkça bu maliyet düşecek. Bu yüzden elektrikli otomobil üretim maliyetleri günümüzde oldukça yüksek seviyelerde. Daimler EQ model otomobilleri için 10 milyar Euro’luk yatırım yaptı diyebiliriz…

Elektrikli otomobil trendiyle alakalı konuşan Zetsche, “Geçen 40 yıl içinde Alman üreticilerin en önemli trendleri kaçırdıklarını duydum. Fakat müşteriler hâlâ bu trendleri kaçıran üreticilerin otomobillerini seviyor.” dedi. Buna ek olarak Zetsche, “Elektrikli otomobillerde yeterli kârlılığa ulaşmak için yeni marjlar kazabileceğimizi kanıtlamamız gerekiyor. Bu durumu gerçeğe dönüştürmek
için çalışıyoruz.”

Loading...