164 bin kişi incelendi: Her gün Aspirin almak sağlıklı mı?

The Daily Telegraph gazetesi, Aspirin ile ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçlarına yer verdi. Araştırmada 50'li, 60'lı ve 70'li yaşlarındaki 164 bin 225 kişiyi inceleyen bilim insanları, düzenli Aspirin kullanımının, sağlığa olan etkileri ortaya konuldu.

164 bin kişi incelendi: Her gün Aspirin almak sağlıklı mı?

Bilim insanları, doktorlar tarafından önerilmediği sürece her gün bir Aspirin almanın tehlikeli olduğu uyarısında bulunuyor. BBC Türkçe’nin haberine göre kimi zaman doktorların kanı sulandırma faydasını ve riskini hesaplayarak hastalarına verdiği Aspirin, insanlar kendi başlarına aldıklarında ciddi problemlere sebep olabilir.

50’li, 60’lı ve 70’li yaşlarındaki 164 bin 225 kişiyi inceleyen bilim insanları düzenli Aspirin kullanımının, tehlikeli kanamalarla karşılaşma ihtimalini yüzde 43 artırdığını ortaya çıkardı.

İngiltere’deki Kings College araştırmacıları, orta yaşlı ve sağlıklı olan insanlar için her gün bir aspirin almanın ciddi kanama riskine değmeyeceği sonucuna vardı. Bilim insanları, doktorlar tarafından önerilmediği sürece her gün bir Aspirin almanın tehlikeli olduğu uyarısında bulundu.

Journal of the American Medical Association dergisinde yayınlanan araştırmaya göre her gün Aspirin kullanmak kalp krizi riskini yüzde 11 azaltırken beyin veya bağırsak gibi organlarda tehlikeli kanama ihtimalini yüzde 43 artırıyor.

Bilim insanları daha önceki araştırmalarda da düzenli Aspirin kullananların bu alışkanlıklarını bir günde bırakmamasının daha faydalı olacağını bulmuştu.

Uzmanlar Aspirini bir ile altı ay arasında değişen sürelerde yavaş yavaş azaltmayı, böylece kanın bir anda yoğunlaşmasının önüne geçilebileceğini söylüyor.