Sözcü Plus Giriş

Bağışlar kanserli çocuklara yuva oluyor

Sosyal Bağış Hareketi, Türkiye'de bireysel bağış ve sivil toplum kuruluşu (STK) bilincini güçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Sosyal Bağış Hareketi’nde bu ay bağışlar 19-22 Şubat tarihleri arasında Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın, kanser tedavisi için şehir dışından gelen ve maddi olanakları yetersiz çocuklar ve aileleri için uygun tedavi ortamını sağlamak amacıyla başlattığı Aile Evleri projesi için toplanıyor.

16:10 -
Bağışlar kanserli çocuklara yuva oluyor

2017 yılında yola çıkan Sosyal Bağış Hareketi, sivil toplum kuruluşlarına güç vermeye devam ediyor. Her ayın bir sivil toplum kuruluşuna ayrıldığı harekette, 19-22 Şubat tarihlerinde bağışlar Kanserli Çocuklara Umut Vakfı'nın (KAÇUV) Aile Evleri projesi için toplanacak.

2000 yılında çocukları tedavi görmekte olan aileler ile hekimlerinin bir araya gelmesiyle kurulan Vakıf, maddi sorunları nedeniyle tedavileri aksama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca kanserle mücadelede önemli bir gereksinim olan psikolojik destek ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamının yaratılması vakfın öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.

KAÇUV, kanserle mücadelede önemli bir gereksinim olan uygun tedavi ortamının yaratılması ve sürdürebilirliğinin sağlanması amacıyla 2012 mart ayında düzenlediği kampanyalar ve İstanbul Valiliği'nin destekleri ile inşa ettiği Aile Evleri projesiyle tedavisi süren çocuklara ve ebeveynlerine psiko-sosyal açıdan destek olarak yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı oluyor. Aile Evleri, ihtiyaç sahibi olan kanserli çocuk ve ailelerine tedavi sırasında hiçbir ücret talep etmeksizin konaklama, temel ihtiyaçlar, eğitim ve psiko-sosyal destek sağlıyor. Misafirlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği şekilde donatılan Aile Evleri'nde çocuklara özel oyun odaları ve oyun bahçeleri, atölye alanları, sınıflar, bilişim odaları ve psikolog odası da bulunuyor.

Türkiye'de sivil toplumun güçlendirilmesi için bu alanda çalışan profesyonellerin dayanışmasının büyük bir önem taşıdığını söyleyen KAÇUV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İnci Yıldız, ne kadar görünür olursak hem destek hem de umut o kadar büyüyecektir diyerek KAÇUV'un Aile Evleri projesini anlattı:
“Vakfımız, bu proje ile konaklama ve gıda gibi temel ihtiyaçların yanı sıra hem çocuklar hem de ebeveynleri için psikolojik destek hizmeti veriyor. Aynı zamanda aileler bu süreci birlikte bir dayanışma içinde geçiriyor. Avrupa yakasındaki 1. Aile Evi’nin başarısından sonra Anadolu yakasındaki talepleri de karşılamak doğrultusunda Pendik'te 2. Aile Evi'nin inşaatına başladık. Bahar aylarında hizmet vermeye başlayacak 2. Aile Evi 6 katlı, 22 odalı bir merkez olacak. Her katta 4 aile odası ve en üst katta da büyük bir oyun odasının yer alacağı 2. Aile Evi'nde, anneler için atölye alanı, sınıf, bilişim odası ve psikolog odası da olacak ve 22 aile rahatlıkla konaklayabilecek. Bağışçılarımızın desteğiyle projemizi sürekli genişletmeye ve daha çok aileye ulaşmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar bizi destekleyerek kanserli çocuklara umut olan herkese teşekkür ederiz.”

Gelin Sosyal Bağış Hareketi’nde bu ay, KAÇUV Aile Evleri projesine destek olalım hem çocuklar hem de aileleri için daha sağlıklı, daha mutlu ve umut dolu bir hayatı birlikte kuralım!

Destek olmak için; https://bagis.kacuv.org/#/
Kanserli Çocuklara Umut Vakfı ve Sosyal Bağış Hareketi için kullanılacak hashtagler; #birinizhepimiziçin #sosyalbağışhareketi #destekciolumutol”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more