Bronşit nasıl geçer? Belirtileri ve tedavisi…

Genellikle soğuk algınlığı ve grip virüslerinin neden olduğu bronşit hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz... Bronşit nasıl geçer? Bronşit belirtileri ve tedavisi...

Bronşit nasıl geçer? Belirtileri ve tedavisi…

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar, sigara içenlerde veya kimyasal dumanlara ve tozlara maruz kalınan işlerde çalışanlarda görülen bronşit nasıl geçer? Bronşit belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde…

BRONŞİT NEDİR?

Bronşit, akciğerlerdeki bronşiyal tüpler adı verilen hava yollarının iltihaplandığı ve sıklıkla mukusla öksürüğe neden olduğu bir durumdur. Bronşit, akut veya kronik olabilir.

Akut bronşiti olan çoğu kişi birkaç gün veya hafta sonra iyileşir. Soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlar genellikle akut bronşitin nedenidir. Bazen, akut bronşit bakteriyel bir enfeksiyona neden olabilir.

Kronik bronşit,birkaç ay süren ve arka arkaya iki ya da daha fazla yıl boyuncadevam eden bir öksürüktür . Kronik bronşitte solunum yollarının astarı sürekli iltihaplı kalır. Bu, astarın şişmesine ve daha fazla mukus üretmesine neden olur, bu da nefes almayı zorlaştırabilir. Kronik bronşit, genellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak adlandırılan ciddi bir durumun bir parçasıdır.

BRONŞİT BELİRTİLERİ

Akut bronşit veya kronik bronşit için belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

– Öksürük
– Berrak, beyaz, sarımsı-gri veya yeşil renkli olabilen mukus (balgam) üretimi – nadiren kan görülebilir.
– Yorgunluk
– Nefes darlığı
– Hafif ateş ve titreme
– Göğüste ağrı veya rahatsızlık

BRONŞİT TEDAVİSİ

Genellikle, akut bronşit tedavi olmadan kendi başına geçer. Bazen, mukusu incelten ibuprofen gibi steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID), akut bronşiti hafifletmeye yardımcı olabilir. Birkaç çay kaşığı bal yemek veya bir nemlendirici kullanmak da semptomları azaltabilir ve rahatlamaya yardımcı olabilir.

Doktorlar tipik olarak antibiyotikleri ancak küçük çocuklarda daha sık görülen bir bakteriyel enfeksiyon olduğunu tespit ederlerse reçete eder. Akut bronşitin tekrarlanmasını önlemek için doktorunuz mevsimsel grip aşısı yaptırmanızı, sigarayı bırakmanızı ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmanızı önerebilir. Bu arada bol miktarda sıvı içmeli ve bolca dinlenmelisiniz.

Kronik bronşit tedavisi yoktur, ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri semptomlarınızı hafifletebilir. Kronik bronşit tedavisinin amacı, daha iyi nefes almanıza ve semptomlarınızı kontrol etmenize yardımcı olmaktır. Doktorunuz sigarayı bırakmak gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir; solunum yollarınızı temizlemeye yardımcı olmak veya semptomların kötüleşmesini önlemek için ilaçlar almak; veya bazı durumlarda daha iyi nefes almanıza yardımcı olmak için oksijen tedavisi almak.

Astım başlangıcı nasıl anlaşılır? İlginizi Çekebilir Astım başlangıcı nasıl anlaşılır? Grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu besinler İlginizi Çekebilir Grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu besinler