Burun akıntısı nasıl geçer?

Burun akıntısı burun kanallarından gelen bir akıntı (sıvı) anlamına gelir. Peki, Burun akıntısı nasıl geçer? Merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Burun akıntısı nasıl geçer?

Özellikle kış aylarında ya da bahar aylarında insanların sıklıkla yaşadığı burun akıntısı pek fazla önemsenmese de bazen ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Akut sinüzit, alerjiler, soğuk algınlığı, grip,burun polipleri ve hormonal değişiklerin nedenleri arasında yer aldığı burun akıntısı nasıl geçer? Bilinmesi gerekenleri sizler için derledik…

BURUN AKINTISI NEDİR?

Burun akıntısı burun kanallarından gelen bir akıntı (sıvı) anlamına gelir. Burun akıntısı, burun dokularını tahriş eden herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Enfeksiyonlar (soğuk algınlığı ve grip gibi) alerjiler ve çeşitli tahriş edici maddelerin tümü burun akıntısına neden olabilir. Bazı kimselerin, görünürde bir sebep olmaksızın kronik olarak akan bir burnu vardır. (alerjik olmayan rinit veya vazomotor rinit)

“Rinore” ve “rinit” terimleri genellikle burun akıntısı için kullanılır. Rinore aslında ince, çoğunlukla açık bir burun akıntısını ifade eder. Rinit, nazal dokuların iltihaplanması anlamına gelir. Rinit sıklıkla burun akıntısına neden olur. Burun akıntınız varsa burun tıkanıklığınız olabilir veya olmayabilir.

Burun akıntısının nedenleri arasında şunlar vardır:

– Akut sinüzit (sinüs enfeksiyonu)
– Alerjiler
– Kronik sinüzit
– Churg-Strauss sendromu
– Soğuk algınlığı
– Dekonjestan burun spreyinin aşırı kullanımı
– Burun delikleri arasındaki duvarın kayması
– Kuru hava
– Polianjiti olan granülomatozis (Wegener granülomatozu)
Hormonal değişiklikler
– Grip
– Yüksek tansiyon, erektil disfonksiyon, depresyon, nöbet ve diğer durumları tedavi etmek için kullanılanlar gibi ilaçlar
– Burun polipleri
– Alerjik olmayan rinit (alerji ile ilgili olmayan kronik tıkanıklık veya hapşırma)
– Mesleki astım
– Gebelik
– Solunum sinsityal virüsü (RSV)
– Spinal sıvı kaçağı
– Tütün dumanı

BURUN AKINTISI NASIL GEÇER?

Burun akıntısını kesmek için tıbbi tedavi yöntemlerinin yanı sıra bitkisel ve doğal yöntemler de bulunmaktadır.

İşte burun akıntısını tedavi etmek için etkili bazı doğal yöntemler:

Bol sıvı tüketin

Bol su içmek burun akıntısı için de en etkili çözümlerden biridir. Eğer soğuk algınlığı söz konusu ise, tavuk suyu çorbası, çaylar ve bitkisel karışımlarla hazırlanan sıcak içecekler de içinizi ısıtarak daha çabuk iyileşmenize yardımcı olabilir

Tuzlu su

Bir bardak ılık su ya 1 çay kaşığı tuz koyup karıştırın. Ardından bir damlalık yardımıyla, ya da direkt olarak burnunuza yavaşça çekerek uygulayın. Burun akıntısının 2 – 3 gün içerisinde kesildiğini göreceksiniz.

Soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsak, doğal antiseptik olduğu için yemek yerken koklamak burun akıntısına iyi gelir.

Bitki çayı

Özellikle antiemflamatuvar ve antihistaminik etkisi olan papatya, zencefil ya da nane gibi bitkilerin çaylarını tüketmek burun akıntısını kesmede yarar sağlayabilir.

Bal ve çörek otu

Bal ve çörek otunu karıştırarak yediğinizde burun akıntınızın azaldığını fark edeceksiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi burun akıntısını kesmede büyük destek sağlar. Bunun için 1 bardak ılık su içerisine 2 tatlı kaşığı elma sirkesini ilave ederek içerseniz burun akıntınızı kesebilirsiniz.

Zerdeçal

Yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ile bir bardak keten tohumu yağını karıştırıp birkaç dakika ısıttıktan sonra çıkan buharı içinize çekerek akıntıyı giderebilirsiniz.

Turunçgiller

Portakal, limon, kivi, mandalina gibi C vitamini bakımından zengin meyveleri yiyebilir ya da suyunu sıkarak tüketebilirsiniz.

Buhar uygulaması

Kaynamış su içerisine birkaç damla nane yağı damlatın. Geniş bir kaba alarak bir havlu yardımıyla yüzünüzü suya yaklaştırarak 12-20 dakika boyunca buharı soluyun. Soluduğunuz buhar burun kanallarınızı yumuşatacaktır. Günde 1-2 iki kez uygulama ile burun akıntısını geçirebilirsiniz.

Epistaksis (Burun Kanaması) nedenleri, tedavi yöntemleri... İlginizi Çekebilir Epistaksis (Burun Kanaması) nedenleri, tedavi yöntemleri...

 

Burun spreyleri hakkında korkutan gerçek! İlginizi Çekebilir Burun spreyleri hakkında korkutan gerçek!