Sözcü Plus Giriş

Kolposkopi nedir? Kolposkopi neden ve nasıl yapılır?

Pap smear testinde ortaya çıkan olağandışı durumlarda gerçekleştirilen kolposkopi nedir? Kolposkopi neden ve nasıl yapılır? Merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Sozcu.com.tr
08:37 -
Kolposkopi nedir? Kolposkopi neden ve nasıl yapılır?

Serviks, vulva veya vajinanızda görülebilecek anormal bir gelişim olduğunda yapılan kolposkopi hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde… Kolposkopi nedir? Kolposkopi neden ve nasıl yapılır?

KOLPOSKOPİ NEDİR?

Kolposkopi, serviks, vajina ve vulvayı hastalık belirtileri açısından yakından incelemek için bir prosedürdür. Prosedür genellikle Pap smear (anormal servikal hücreleri tanımlamak için kullanılan tarama testi) sonuçları olağandışı olduğunda gerçekleştirilir. Kolposkopi sırasında doktor kolposkop adı verilen özel bir alet kullanır. Kolposkop, doktorunuzun rahim ağzınızı daha net ve büyütme altında görmesini sağlayan parlak ışıklı, büyük, elektrikli bir mikroskoptur.

Doktorunuz herhangi bir anormal bölgeyi görürse, bir doku örneği alır (biyopsi). Bir doku numunesini rahim ağzının açıklığının içinden alma prosedürüne endoservikal küretaj (ECC) denir. Numuneler patolog tarafından muayene için laboratuara gönderilir.

KOLPOSKOPİ NEDEN YAPILIR?

Doktorunuz aşağıdaki durumlarda kolposkopi önerebilir:

– Pap smear sonuçlarınız anormal olduğunda
– İlişkiden sonra kanama yaşarsınız
– Serviks, vulva veya vajinanızda görülebilecek anormal bir gelişim varsa.

Kolposkopi aşağıdaki durumları teşhis etmek için kullanılabilir:

– Anormal servikal hücreler, prekanser veya serviks, vajina veya vulva kanseri
– Genital siğiller
– Rahim ağzı iltihabı (servisit)

KOLPOSKOPİ NASIL YAPILIR?

Kolposkopinin başlangıcında muayene olduğunuz gibi kadın-doğum masasına sırt üstü yatacaksınız. Muayene sırasında uygulanan metal alet vageninize yerleştirilerek rahim ağzınızın rahat görülmesi sağlanır. Tuzlu su ile rahim ağzı ve vagendeki akıntılar giderildikten sonra, özel bir sıvı ile rahim ağzı ıslatılır. Eğer sorunlu bir doku, hücre varsa bu sıvı etkisi ile beyaz renge dönecektir. Bu sayede doktorunuz beyaz bölgeleri daha ayrıntılı inceler, gerekirse bu bölgelerden biyopsi (parça) alır. Alınan parça konunun uzmanı (patolog) tarafından incelenir.

Bu işlem genellikle 20-30 dakika sürer. Eğer doktorunuz biyopsi örneği alırsa, doku alınması sırasında hafif kramp ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu işlem sırasında kendinizi mümkün olduğunca kasmamanız, yavaş ve derin nefes alıp vermeniz yardımcı olabilir.

İLGİLİ HABERVajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntı çeşitleri ve vajinal akıntı tedavisi...Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntı çeşitleri ve vajinal akıntı tedavisi... İLGİLİ HABERGenital siğil (HPV) nedir? Genital siğil neden olur?Genital siğil (HPV) nedir? Genital siğil neden olur? İLGİLİ HABERRahim iltihabının nedenleri, belirtileri ve tedavisi...Rahim iltihabının nedenleri, belirtileri ve tedavisi...
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more