Sözcü Plus Giriş

LÖSANTE için ‘tam ruhsat’ çağrısı!

Yapımı 2015'te tamamlanan ancak tamamına ruhsat verilmediği için tam kapasite çalışamayan LÖSANTE Hastanesi için LÖSEV bu sabah Sağlık Bakanlığı önünde bir açıklama yaptı. Yetkililer, bakanlığa seslenerek LÖSANTE'ye 'tam ruhsat' verilmesini istediler.

13:56 -
LÖSANTE için ‘tam ruhsat’ çağrısı!

Avrupa'nın ilk, Türkiye'nin en donanımlı Lösemili Çocuklar Kenti ve multidispliner hastanesi LÖSANTE’ye 400 yataklı olmasına rağmen yalnızca 75 yatak için ruhsat verilmişti ve hastane tam kapasitesini kullanamadığı için adeta çürümeye bırakılmıştı. ‘Bir tuğla da siz koyar mısınız?’ duyurusuyla milyonlarca bağışçıya ulaşan proje ile ilgili bugün LÖSEV, bir kez daha çağrıda bulundu. 

“YETİŞKİN KEMİK İLİĞİ NAKLİ SERVİSLERİ TAM DONANIMLI HAZIR”

Hastanenin yıllardır yüzde 20 kapasite ile çalıştığına vurgu yapan yetkililer, “Tam donanımlı hazır bekleyen 400 yatak sayısından yalnızca 75'ine hasta yatırma izni verilip 325'i boş bekletilen yoğun bakım servisleri, ameliyathaneleri, Radyoterapi (ışınla kanser tedavisi) ve Yetişkin Kemik İliği Nakli servisleri tam donanımlı hazır olmasına rağmen ruhsat verilmediği için 2 yılı aşkın süredir boş bekletilen, kullandırılmayan, çürümeye bırakılan Kalp Anjiyografi cihazına bile ruhsat verilmediği için kullanılamayan ve Kalp Damar Cerrahisi Kliniği ile yoğun bakım servisleri açılamayan Kanser tedavisinde çok önemli bir cihaza sahip olunmasına rağmen çalışamayan Radyoterapi Kliniğimize de ruhsat verildiği takdirde LÖSANTE Hastanesi artık tam kapasite çalışacaktır” ifadelerine yer verildi.

“5 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE TAM RUHSATIMIZI BEKLİYORUZ”

Açıklamada Sağlık Bakanlığı’ndan gelen değerlendiremeye de atıfta bulunularak şu ifadelere yer verildi;

“Sağlık Bakanlığı'nın ekteki yazılarımıza Bakan adına yazdığı yazıda ‘Kamu hastanesi gibi hiçbir ilave ücret almaksızın sunmayı taahhüt ettiğiniz takdirde talepleriniz tekrar değerlendirilecektir.’ cevabı sevindiricidir. LÖSEV'İN tek derdi daha fazla lösemili ve kanserli çocuğumuzun hayatını kurtarmaktır. Biz çocuk ve yetişkin kanser veya kalp veya yoğun bakım bekleyen hastamızı yüzde 100 başarı ile tedavi etmek istiyoruz. Elbette özel bir hastanenin doktor maaşlarının, elektrik, kira, ısıtma, sterilizasyon, güvenlik, yemek, temizlik, ulaşım gibi tüm giderlerinin devlet tarafından karşılandığı vergi vermeyen, tıbbi cihaz, tıbbi malzeme, bakım, onarım gibi giderler ödemeyen kamu hastanesi gibi çalışması imkansızdır. Elbette bu koşullarda yüzde 92 tedavi başarısını aşıp yüzde 100 başarıya ulaşmak olanak dışıdır. ama LÖSEV tam 20 yıldır imkansızları başarıyor. Sağlık Bakanlığı'nın bu teklifi karşısında da LÖSEV'in cevabı ‘teklifinizi kabul ediyoruz ve tam ruhsat + tam doktor kadrosu bekliyoruz’ sözümüz sözdür. 5 iş günü içerisinde tam ruhsatımızı bekliyoruz. Herkes sözünde dursun ve artık bu sorun kökünden çözülsün. Artık daha fazla çocuğumuzu ve hastamızı kaybetmeyelim! Milletin tuğlaları ile yapılmış olan Avrupa'nın ilk ülkemizin en donanımlı LÖSEV sağlık kenti artık tam kapasite çalışsın. Artık lösemi ve kanser değil, Türkiye kazansın. Artık sağlık bakanlığı tam ruhsat versin de hayat kurtarmaya devam edelim.”

 

Son güncelleme: 18:18 25.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more