UNICEF: Kızamık vakaları yılın ilk 3 ayında yüzde 300 arttı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) kızamık vakalarının tüm dünyada yüzde 300 arttığını açıkladı ve bunun önemli bir tehlike olduğu uyarısını verdi.

UNICEF: Kızamık vakaları yılın ilk 3 ayında yüzde 300 arttı

2019’un ilk 3 ayında 110 binden fazla kızamık vakası görüldüğünü açıklayan UNICEF yetkilileri, geçen yılın ilk 3 ayına kıyasla yaklaşık yüzde 300 oranında bir artış yaşandığını belirtiyor.

EN ÇOK AŞISIZ ÇOCUK ABD’DE

Dünya çapında milyonlarca çocuğa kızamık aşısı yapılmadığına dikkat çeken UNICEF, bunun sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerde de gözlenen bir olgu olduğunu kaydetti. UNICEF’e göre 2010-2017 döneminde her yıl 20 milyon çocuğa kızamık aşısı yapılmadı. BBC Türkçe’nin haberine göre gelişmiş ülkeler arasında kızamık aşısı yapılmayan çocukların sayısının en fazla olduğu ülke ABD.

Bu klasmanda, 2 milyon 593 bin çocuğa ilk kızamık aşılarının yapılmadığı ABD’yi, yaklaşık 600 bin çocukla Fransa ve 527 bin çocukla İngiltere izliyor. Nijerya’da da 1 yaşın altındaki 4 milyon çocuğa ilk kızamık aşılarının yapılmadığı tespit edildi.

UNICEF’e göre kızamık; ebola, verem ya da gripten daha bulaşıcı bir hastalık. Virüs, enfeksiyonlu bir kişi bir odayı terk ettikten sonra, iki saat içinde o odaya girecek bir başka kişiye geçebiliyor.

Kızamık virüsü hava yoluyla bulaşıyor ve solunum yollarında enfeksiyona yol açıyor. Böylece beslenme yetersizliği bulunan ya da aşı için çok küçük yaşta olan çocuklar açısından ölümcül sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Enfeksiyondan sonra kızamık için özel bir tedavi yok. Dolayısıyla aşılanma çocukların hayatını kurtarıyor.

'Aşı reddi son 6 yılda 129 kat arttı' İlginizi Çekebilir 'Aşı reddi son 6 yılda 129 kat arttı'