Sözcü Plus Giriş

Güneş’e en yakın gezegen hangisidir?

Ailece Hadi 19.30 ipucu sorusu yayınlandı. Bu akşamki soru gezegenlerden geliyor. İpucu sorularının yanıtlarını bilenler rakiplerinden bir adım önde oluyor. 27 Mart Ailece Hadi ipucu sorusu şöyle: Çıplak gözle izlenebilen Güneş'e en yakın gezegen hangisidir? İşte merak edilen ipucu sorusunun yanıtı...

17:30 -
Güneş’e en yakın gezegen hangisidir?

Hadi ipucu sorusu geldi. Bu akşam 19.30’da takipçileriyle buluşacak olan Hadi bu kez gökbilimi ile ilgili olanları sevindirecek. Instagram’da yayınlanan ipucu sorusu şöyle: “Gezegenler ve Dünya’ya uzaklıkları hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz sevgili hadiciler? Yer benzeri ya da ‘kaya’ yapılı gezegenler sınıfına giren, adını Roma mitolojisinde tanrıların habercisi olarak bilinen, ticaret ve yolculuk tanrısından alan bir gezegenin adını soruyoruz size.Çıplak gözle de izlenmesi mümkün bu gezegen Güneş’e en yakın olan desek?”

GÜNEŞE EN YAKIN GEZEGEN HANGİSİDİR?

CEVAP: MERKÜR

Güneş sistemi, Güneş etrafında bulunan belirli yörüngelerde seyreden 8 adet gezegen, gezegenlerin uydulari, cüce gezegenler ve belirli gök cisimlerinden oluşan sisteme verilen isimdir.

Güneş sistemi gezegenleri, Güneş'e olan uzaklıkları azdan çoğa olmak üzere,

– Merkür,

– Venüs,

– Dünya,

– Mars,

– Jupiter,

– Satürn,

– Uranüs,

– Neptün

Buna göre,

Güneş'e en yakın gezegen Merkür, en uzak gezegen ise Neptün gezegenleridir.

Son güncelleme: 23:36 27.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more