Spotify’dan siyasi reklamlara yasak!

Spotify, ABD'de yapılacak başkanlık seçimleri nedeniyle siyasi reklamlara yer vermeme kararı aldı.

Spotify’dan siyasi reklamlara yasak!

Firmadan cuma günü yapılan açıklamada şirketin siyasi içerikli reklamların kontrolü ve değerlendirilmesi için yeterli kaynağa sahip olmadığı kaydedildi.

2020 BAŞINDAN İTİBAREN OLMAYACAK

Spotify bu nedenle yanlış bilgilerin yayılmasından endişe duyduklarını belirterek, siyasi reklamlara 2020 başından itibaren yer verilmeyeceğini duyurdu.

ABD’DE BİRÇOK KULLANICI VAR

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Spotify’ın ABD’de birçok kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların büyük bölümü reklamlarla finanse edilen ücretsiz üyelik seçeneğine sahip.

Spotify’ın siyasi reklamlar üzerinden ne kadar gelir elde ettiği ile ilgili detaylı bir veri bulunmuyor.

Advertising Age adlı piyasa araştırmaları şirketi, aralarında ABD Başkanı Donald Trump’ın partisi Cumhuriyetçilerin ve başkanlık yarışında yer alan bir diğer isim olan, Demokrat Senatör Bernie Sanders’in Spotify’da reklamlarının bulunduğunu kaydetti.

Dünya çapında 130 milyon kullanıcıya sahip olan online müzik akış servisi Spotify, genç seçmenlere ulaşmak için önemli bir platform olarak görülüyor.

YALAN HABER ENDİŞESİ ARTIYOR

Twitter siyasi reklamları büyük ölçüde yasaklama kararı alırken, Google da geçtiğimiz Kasım ayında kişiselleştirilmiş seçmen reklamlarına izin vermeyeceğini duyurdu. Google hedef kitle odaklı siyasi reklamların bundan böyle sadece yaş, cinsiyet veya posta kodu gibi geniş kriterler içereceğini açıkladı.

Facebook ise siyasi reklamlara izin vermeyi sürdürüyor. Sosyal medya platformu bu kararını, kullanıcı ve gazetecilerin reklamların gerçekliğini kontrol etmeleri gerektiği ile gerekçelendiriyor.

Türkiye'den ABD'nin skandal kararına çok sert tepki İlginizi Çekebilir Türkiye'den ABD'nin skandal kararına çok sert tepki
Loading...