Sözcü Plus Giriş
AYTUNÇ ERKİN

3 istihbaratçı dosyaları nasıl ortadan kaldırdı?

3 Ocak 2019

Ergenekon'u 11 yıl önce bitirecek, FETÖ'yü açığa çıkartacak belgelerin hikayesi…

Aralarında FBI yetkililerinin de bulunduğu ABD heyeti Türkiye'de…

ABD heyeti bugün Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirecek. Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturmaların ele alınacağı görüşmelerde, ABD'de FETÖ'ye ilişkin yürütülen soruşturmalar gündeme gelecek. ABD heyetinin, bu konuda Türk yetkililere bilgi vermesi bekleniyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD'li yetkililerin Türkiye'ye geleceğini açıklamış, adli yardımlaşma çerçevesinde bir temasın söz konusu olacağını bildirmişti. Peki… Amerika'da uzun zamandır FETÖ soruşturmasını yürüten FBI yetkililerinin Türkiye'ye gelmesi ne anlama geliyor? 11 yıl önce FBI'nın Türkiye'ye teslim ettiği Ergenekon kumpasıyla ilgili belgelere ne olmuştu? İşte hikayesi:

30 Kasım 2018'de açıklanan Ergenekon kumpası mütalaasında “Fetullah Gülen'in Canlı Kurye ile Emniyet ve Yargıdaki Örgüt Kadrolarına Emir Göndermesi ve Ergenekon Davalarının Başlatılması” başlıklı bölümde şöyle denilmişti:

ABD'DE SORGULANAN İMAMLAR

Osman Hilmi Özdil… Fetullah Gülen Grubu'nun Emniyet'ten sorumlu imamı olduğu ve ‘Kozanlı Ömer' kod adını kullandığı belirtilen şahıs. Osman Hilmi Özdil ve yanında MİT imamı Murat Karabulut isimli şahıs, hem ABD'ye girişleri hem de çıkışları esnasında sorgulanmışlar (12 Nisan 2007-18 Nisan 2007) ve üst aramasına tabi tutulmuşlardır. Sorgulama esnasında Özdil'in üzerindeki çıkan belgeler ve bilgisayarındaki bilgiler de kopyalanmış olup, elde edilen bilgiler arasında bazı üst düzey emniyet yetkililerine, eşlerine ait bilgiler yer almaktadır. Osman Hilmi Özdil'in, 2007 yılında ABD'de FBI tarafından yakalanmasının ardından, ABD yetkilileri tarafından Dışişleri Bakanlığı aracılıyla gönderilen bilgi ve belgelerin Emniyet Genel Müdürlüğü'nde imha edildiği ve hiçbir kayıt bulunmadığı tespit edilmiştir. Ancak Ocak 2014'te, içerisinde FBI'dan Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla, Osman Hilmi Özdil'in yakalanmasına dair bilgi ve belgelerin bir kısmının temini mümkün olmuştur.”

03szt10a_ist_izm_ant_trb_ank_adn-2

FBI belgeyi FETÖ'cü müdüre elden verdi

Ramazan Akyürek (Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı)… Recep Güven (Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı)… Ufuk Gürsoy Yavuz (Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Uluslararası İlişkiler Şube Müdürü)… 5 Kasım 2007'de FBI irtibat görevlisi, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Uluslararası İlişkiler Şubesi'ne, üst aramasında çıkanları gösteren 14 sayfalık belgeyi 43/37-2007 evrak sayısı ile yüz yüze görüşme sırasında Ufuk Gürsoy Yavuz'a teslim eder. FBI'nın karşılıklı güvene dayalı olarak yüz yüze görüşme sırasında elden teslim ettiği sırada teslim belgesi düzenlemediği ve tutanak tutulmadığı tespit edilir. Gürsoy'un bu belgeleri üst müdürler Recep Güven ve Ramazan Akyürek'in bilgisi dahilinde imha ettiği belirlenir. İmha işlemini de istihbarat daire başkanlığındaki bu üç kişi dışında hiç kimsenin gerçekleştirme imkanı bulunmadığına dikkat çekilir. Amaç şudur: Örgüte bağlı istihbarat polislerin FBI'dan elden alınan resmi belge niteliğindeki yazıları FETÖ aleyhine ileride delil olarak kullanılmasını engellemek…

FETÖ'nün Emniyet imamı Osman Hilmi Özdil (Kozanlı Ömer) 2014 yılında Amerika'ya kaçmıştı.

FETÖ'nün Emniyet imamı Osman Hilmi Özdil (Kozanlı Ömer) 2014 yılında Amerika'ya kaçmıştı.

03szt10a_ist_izm_ant_trb_ank_adn

Üst aramasında çıkan isimler Ergenekon'da tutuklanmıştı

Sorgulamaların tarihini hatırlatalım: 12 Nisan ve 18 Nisan 2007… Peki Ergenekon kumpası ne zaman başlamıştı: 12 Haziran 2007… Yani ABD'deki sorgudan 3 ay sonra. FETÖ'nün ‘Emniyet İmamı' Osman Hilmi Özdil'in üst aramasında çıkan 16 isme bakın: Ümit Sayın (2008'de tutuklandı), Saner Fruy (Emekli Orgeneral Şener Eruygur 2008'de tutuklandı), Mustafa Balboj (Mustafa Balbay 2009'da tutuklandı), Kemal Kednasig (Kemal Kerinçsiz 2008'de tutuklandı), Sougi Ereral (Sevgi Erenerol 2008'de tutuklandı), Emin Şirin (AKP İstanbul eski milletvekili, 2007'de gözaltına alındı), Kemal Yavuz (Emekli Orgeneral 2008'de tutuklandı), Taner Ünal, (Ergenekon sanığı ve Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Genel Başkanı Taner Ünal 2007'de tutuklandı), H. Ozkasnad (Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, 28 Şubat Soruşturmasında 2012 yılında tutuklandı). Sonuç: Üst aramasında çıkan isimler Ergenekon operasyonlarında tek tek hedef oldu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more