Sözcü Plus Giriş
AYTUNÇ ERKİN

Birlikte kumpas kurduğu polislerin ‘tanığı’ olan savcı

2 Şubat 2019

FETÖ’CÜ SAVCI ZAFER KILINÇ, 9 YIL ÖNCE İZMİR ASKERİ CASUSLUK İDDİANAMESİNİ HAZIRLADI…
İHRAÇ EDİLDİ, FİRARİYKEN HAKKINDA DAVA AÇILDI. YUNANİSTAN’A KAÇARKEN YAKALANDI…
ANKARA’DA YARGILANIRKEN, KUMPASI BİRLİKTE KURDUĞU POLİSLER İÇİN TANIK OLDU…

Zafer Kılınç 16 Nisan 2018 tarihinde yakalanmıştı.

Zafer Kılınç 16 Nisan 2018 tarihinde yakalanmıştı.

TARİH 10 AĞUSTOS 2010: “Gizli bilgi ve belge bulundurma” iddialarına ilişkin İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne gelen ihbar maili üzerine başlatılan ve aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanık ve üst düzey askeri yetkililer, devletin gizli bilgi ve belgelerini yabancı istihbarat servislerine vermekle suçlandı. 1753 sayfalık iddianameyi bugün FETÖ'den tutuklu olan Savcı Zafer Kılınç hazırladı. İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 2016 Şubat ayında tüm sanıkların beraatına karar verdi. Beraatın ardından dönemin İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato, 357 asker ve sivile kumpas kuran 68 kişi hakkında, 1013 sayfalık iddianame hazırladı. İzmir'deki askeri casusluk davasının soruşturma safhasında çeşitli usulsüzlükler yapılarak sahte delil üretildiği iddialarıyla ilgili FETÖ'ye yönelik, 25'i tutuklu 68 sanık hakkında açılan dava 21 Haziran 2016'da 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. İddianameyi yazan Kılınç “sahte deliller kullanarak kumpas kurduğu” iddiasıyla meslekten ihraç edildi. Ancak firariydi… Köşe bucak saklanan gelişmeye geleceğiz… Devam edelim…

Yunanistan'a kaçmak isterken yakalandı

TARİH 11 KASIM 2016: İzmir Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, Zafer Kılınç hakkında iddianame hazırladı. İddianamede Kılınç'ın, emekli Oramiral Nusret Güner ve kızının, haklarındaki fişleme kayıtlarını kabul etmeyip şikayetçi olmamalarına rağmen, iddianamede bunlara yer verdiği suçlaması yer aldı. (Sakıncalı Amiral/Toygun Atilla'nın kitabında ayrıntılarını okuyabilirsiniz.) Yine hakkında dava açılan sanıklardan Safiye Köten'in mesajlaşmalarını, soruşturmayla ilgisi bulunmadığı halde iddianameye koymakla suçlanan Kılınç'ın, ayrıca sanıklar hakkındaki suçlamaları gerçek gibi kabul ettiği belirtildi.

İzmir Askeri Casusluk kumpasında beraat edenler bu fotoğrafı adliyede çektirmişti.

İzmir Askeri Casusluk kumpasında beraat edenler bu fotoğrafı adliyede çektirmişti.

‘ÖRGÜT ÜYESİ'  İDDİASI

Kılınç, 16 Nisan 2018'de ailesiyle Yunanistan'a kaçmak isterken yakalandı. Tutuklanan Kılınç'la ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, “terör örgütü üyesi olmak” suçundan 15 yıla kadar hapsi istendi. Buraya kadar güzel… Ancak… Tarih: 6 Temmuz 2018… 2010'da kumpasın iddianamesini hazırlayan Kılınç, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tanık sıfatıyla dinlendi. Kumpası beraber kurduğu polisleri savundu.

24 Ocak 2019'da Kılınç'ın ‘tanık' olduğu kumpas davasıyla ilgili savcılık mütalaasını açıkladı. Mütalaada görevi kötüye kullanma ve terör örgütü üyeliğinden ceza talep edildi. Savcı, kumpas kurulduğuna dair hiçbir suç ve ceza talebinde bulunmadı.

 Şimdi ‘şaşırtıcı' ve kritik bu davaya 4 Şubat Pazartesi günü devam edilecek. Finale geçelim…

İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ

İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ

“İzmir'deki kumpas üzerinden Fidan ve Erdoğan'a gideceklerdi”

İzmir Casusluk davası mağduru emekli İstihbarat Albay ve terör uzmanı Coşkun Başbuğ'a ‘Davada ne oluyor?' diye sordum, anlattı: “İddianamemizi yazan savcı, bize o iddialarla ilgili operasyon yapan polisleri savundu. Bunu o gün mahkeme heyetine ilettim, şikayetçi oldum. Mahkeme bana ‘Kanunda yeri var' dedi ama kanunda yeri olmadığı ortaya çıktı. Bakın bu kumpas davası ilk açılan ve en erken bitmesi gereken davaydı. Usulsüz dinleme davalarını da bu dosyaya eklediler. Dava uzadı.”

‘SERBEST KALABİLİRLER'

“Zaten bu mütalaaya göre kumpas kuranlar serbest kalacak. Çünkü savcı mütalaasında ‘kumpas yok' dedi. 4 Şubat'ı bekliyoruz. Bakın eğer Zafer Kılınç'ın kumpası bozulmasaydı, benim ve davadaki diğer şüpheli MİT mensupları üzerinden önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a sonra da Tayyip Erdoğan'a gideceklerdi. Bunu denediler ama MİT'çilerin dosyası ayrılınca bu sefer 7 Şubat 2012'deki operasyonu yaptılar. İzmir'deki Askeri Casusluk Kumpası FETÖ için finaldi. Bu yüzden Kılınç örgüt için önemlidir.”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more