Sözcü Plus Giriş
AYTUNÇ ERKİN

Yargıtay 16. Ceza Dairesi SÖZCÜ Davası’nı çökertiyor

9 Temmuz 2019

– Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşlerle ilgili Yargıtay 16. Ceza Dairesi gerekçeli kararını açıklandı
– 46 sayfalık kararda, SÖZCÜ'yü ilgilendiren ve davayı bitirecek olan önemli tespitler var
– Yargıtay, “Kimse işlendiği zaman kanunun suç saymadığı fiilden cezalandırılamaz” dedi
– Sözcü, 2016'da terör örgütü ilan edilen FETÖ'yle ilgili 2013'te attığı 5 manşetle suçlandı
Yani… Yargıtay'a göre, örgüt, terör örgütü ilan edilmeden önce atılan manşetler suç değil

Yargıtay, Ahmet ve Mehmet Altan ile Nazlı IIıcak'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozararak, iki ismin eyleminin, “Anayasa'yı ihlal suçunu” değil, “FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım etme” suçunu oluşturduğunu karar vermişti. Yüksek Mahkeme, Mehmet Altan'ın ise yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatına karar verilmesine hükmetti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin, FETÖ'nün medya yapılanması davasında yargılanan Altan kardeşler ile Nazlı IIıcak'a hakkında verdiği kararın 46 sayfalık gerekçesinde SÖZCÜ Davası'na ışık tutacak tespitler var…

HALK VİCDANINDA MAHKUMLAR

İlk önce şu tespiti yapalım: Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan gibi isimler Ergenekon, Balyoz süreçlerinde attıkları manşetler ve yazdıklarıyla halkın vicdanında mahkum edilmişlerdir! Ahmet Altan'ın Genel Yayın Yönetmeni olduğu Taraf Gazetesi'nin, Fetullahçı medyanın ‘merkezi' olduğuna bugün kimse itiraz edemez.

Nazlı Ilıcak'ın, Zekeriya Öz, Ali Fuat Yılmazer gibi örgüt üyelerinin yönlendirmesiyle yazdıkları da ortada! Ki… İki isim de bugün 2007-2016 arasındaki faaliyetlerinden pişman mı değil mi bilmiyoruz. Bildiğimiz şu: Ilıcak da Altan da tutuksuz yargılanmalı ve onlarla ideolojik mücadele verilmelidir. Ancak… Bunu kripto FETÖ'cüler değil örgütle başından bu yana savaşan gazeteciler yapmalıdır. Bu fasıldan sonra geçelim Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin ‘ders gibi' gerekçeli kararına…

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 38. Maddesi: Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz

25 Nisan 2019'da şunları yazmıştım: “Hukukla başlayalım… ‘Kanunilik ilkesi', kanunların açık, belirli olmasını ve geriye yürümemesini gerektiren yasal bir terim. Avrupa'da bu ilkeyi ilk ortaya koyan, Fransız düşünür Charles de Montesquieu oldu. Montesquieu, ‘kuvvetler ayrılığı' ilkesini gündeme getirdi ve ‘bireysel özgürlüğün teminat altına alınabilmesi, iktidar olgusunun sınırlandırılması ile mümkündür' sonucuna ulaştı. 19'uncu yüzyılda da Alman ceza hukukçusu Anselmo Feuerbach “kanunsuz suç ve ceza olmaz” ilkesini ilk kez ‘nullum crimen, nulla poena sine lege' şeklinde ifade etti. Kanunsuz suç ve ceza olmaz, Türkiye Cumhuriyet Anayasası'nın 38. Maddesi'e şu ifadeyle yer buldu: Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz.” Peki, Yargıtay 16. Ceza Dairesi ne diyor Ilıcak ve Altan kararında?

Sayfa 2 ve 3: “Suçta ve Cezada Kanunilik İlkesi”…Okuyalım:

KANUNSUZ SUÇ VE CEZA OLMAZ

“… Kimse işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç sayılmadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz şeklinde ifade edilen kanunilik ilkesi, çağdaş ceza hukukunun en temel ilkelerinden birisidir. (5237 saylı TCK'nın 271 maddelerinde bu ilkeye yer verilmiştir) Kanunsuz suç ve ceza olmaz kuralı, ceza hukukunda, devlet ve yargıç karşısında bireyin kamu haklarının teminatıdır.”
Şimdi SÖZCÜ'nün kurucu sahibi Burak Akbay, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, internet yöneticileri Mustafa Çetin, Yücel Arı, yazaralrı Emin Çölaşan ve Necati Doğru'nun neden yargılandığını hatırlatalım…
İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada hazırlanan iki iddianame ve mütalaada, gazetenin 17-25 Aralık 2013 tarihinde attığı 5 manşet suç sayıldı.
Gerçek şu: Mahkeme, Erzincan'daki Ergenekon kumpası davasında… 16 Haziran 2016'da… FETÖ'nün “silahlı terör örgütü” olduğunu kabul etti ve böylece silahlı terör örgütü olduğu ilk kez mahkeme kararına girdi.

BU SON KARAR NOKTAYI KOYDU

Yani…SÖZCÜ Gazetesi'ne yapılan suçlamanın tarihi ile silahlı terör örgütü ilan edildiği tarih arasında 3 yıl var.
SÖZCÜ Davası'nda, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 38. Maddesi'ne göre, “Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz” ilkesi yok sayıldı!
Ancak… Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin Ilıcak ve Altan kardeşler hakkında verdiği karar son nokta oldu!

BURAK AKBAY’LA İLGİLİ TEK BİR DELİL BULUNAMADI

Şimdi gelelim SÖZCÜ'nün kurucu sahibi Burak Akbay'a yapılan suçlamanın bir kez nasıl çöktüğüne.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan ve kabul edilen iddianamede Burak Akbay'ın ‘'silahlı terör örgütünü yönetme'' ve ‘'terör örgütü propagandası yapmak'' suçlarından 16,5 yıldan 30 yıla kadar hapsi isteniyor. Baştan söyleyelim: KOMİK…

İlk önce Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin 29'uncu sayfasındaki “Örgütlü suçlarda iştirak” bölümünü inceleyelim: “…Örgüt kurma suçu çok failli bir suçtur. Suçun oluşumu için en az üç kişinin bir araya gelmesi zorunludur. Suça iştirakten bahsedebilmek için birden fazla kişiye ihtiyaç vardır…”
Peki, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi dosyasına giren raporlarda ne yazıyor? İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun yürüttüğü SÖZCÜ soruşturmasında Emniyet Güvenlik Şube Müdürlüğü, savcılığın isteği üzerine, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nden (KOM) Akbay'ın FETÖ ile irtibatlı olup olmadığına ilişkin bilgi talep etti. 10 Ağustos 2017'de, KOM'un hazırladığı 96341-1008 sayılı belgede şöyle denildi:

BYLOCK, BANK ASYA, HTS YOK

Burak Akbay'ın adı, KOM Daire Başkanlığı ve bağlı birimler tarafından yürütülen soruşturmalarda kayda rastlanılmamıştır.
– Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/37666 sayılı FETÖ/PDY ana davası soruşturması kapsamında… Fetullah Gülen'den “Bank Asya'ya para yatırın” talimatı olarak yansıdığı bilgileri üzerine temin edilen Bank Asya hesabında 31.12.2013 ile 24.12.2014 tarihleri arasında ‘para artışı olan/yeni hesap açan şahıslar' listesi… Bu başlıkta kayda rastlanılmamıştır.
– Ortağı ve yöneticisi olduğu şirketlerden FETÖ kapsamında değerlendirilerek Daire Başkanlığımıza gönderilen belge-evrak verilerinde geçen şirketlerin listesi… Bu başlıkta kayda rastlanılmamıştır.
– Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2016/180056 sayılı soruşturması kapsamında KOM Daire Başkanlığı'na gönderilen BYLOCK kullanılan cihazlara ait abonelik bilgilerini içeren listede adı geçenler…Bu başlıkta kayda rastlanılmamıştır.

ANA KADROYLA İRTİBAT DA YOK

l FETÖ ana çatı soruşturması kapsamında HTS kaydı alınan 72 şahsa ait 336 numaranın irtibatlı olduğu karşı numaraların abone bilgilerinde T.C numaraları kullanarak yapılan karşılaştırma sonucu, abonelik bilgilerine rastlanılan şahıslar… Bu başlıkta kayda rastlanılmamıştır.

SONUÇ: SÖZCÜ'nün kurucu sahibi Burak Akbay, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin dediği gibi “Suçun oluşumu için en az üç kişinin bir araya gelmesi zorunludur” ilkesine bırakın uymayı… Örgütün firardaki ana kadrosundan 72 şahısla bir kez bile görüştüğü tespit edilmemiş! Yorum siz okuyucunun.

YARIN: Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “Örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçu için ne gibi kriterler ortaya koydu?

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more