Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Koca ülkede bir İzmir grevde!

8 Ocak 2019

Senin ana­yasal bir hakkın var; Grev! Kullana­biliyor musun? Hayır! Kulak memesi gibi… Orada duruyor, lakin pek bir işe yaramıyor! Koca ülkede sadece İzmir'de kullanıla­biliyor.
Yıllardır İzmir Belediyesi dışında “grev” duymadım. “Nasıl izin verildi ona” diye soracağım ama sebebi belli… İzmir olunca, Hükü­metin bakış açısı değişiyor anında… Hele seçim yakla­şınca!

★★★

Toplu taşımacı İZBAN gün­lerdir grevde, kimseyi taşımı­yor. Lakin ortalama “yüzde 26 zam” önerisini bağlı oldu­ğu Demiryol-İş Sendikası beğenmedi ki; greve devam etti. Ne istedi? Yüzde 65!
Tabii ki yapsınlar. Anaya­sal haklarıdır. Zira, mevcut Türkiye koşulları içerisinde kim bu kadar zam alacak? İnsan merak ediyor. Şu şansa bakın ki hemen ardından İzmir metrosu ile tram­vay çalışanlarının da greve hazırlandığı açıklanıyor.

★★★

Bu durum Cumhurbaşka­nı'nın da dikkatini çekti. “Bi­zimle beraber grev denilen olaylar ortadan kalktı. Grev olmuyorsa demek ki işçinin hakkını veriyorsun, huku­kunu gözetiyorsun. Ama İzmir'deki İZBAN grevini neden çözmüyorsunuz?” diye sordu.

★★★

Oysa aynı Cumhurbaşka­nı Erdoğan 12 Temmuz 2017'de yabancı sermayeli yatırımcılarla yaptığı açıkla­mada “OHAL'i patronlar rahat etsin, işçiler greve çıkamasın” diye kullandıkla­rını söylemişti.
Dünyanın herhangi bir gelişmiş ülkesinde buna benzer bir açıklama yapılsa yer yerinden oynardı. Demeci verenin siyasi kimliği sorgu­lanırdı. Ya bizde? Alkışlandı.
Gerçi bizim bildiğimiz OHAL uygulaması, tama­men FETÖ ve PKK terör örgütleriyle daha etkin mü­cadele amacına yönelikti. Bir anda patronların şemsiye­si oluverdi!

★★★

En son Metal-İş kolunda­ki sendikalarca alınan grev kararını Bakanlar Kurulu erteledi. Nitekim milli gü­venliği bozucu nitelikteydi. En azından açıklamada öyle denildi!
DİSK'in yayımladığı raporda, “AKP döneminde 15 grev erteleme karar­namesi yayımlandı ve 193 bin işçinin grevi iptal edildi. 15 grev ertelemesinin 7'si OHAL döneminde (2016- 2018 arasında) gerçekleşti” denildi. Bana pek de “işçinin hakkını veriyor, hukuku­nu gözetiyor” gibi gelmedi.

★★★

Grevlerin iptal sebebi? Türkiye'nin güvenliğini ve ekonomiyi tehdit etmesi… Madem bu kadar tehlikeli, Bakanlar Kurulu kararına bile gerek kalmasın, grev hak­kı tamamen anayasadan çıkartılsın. Hatta teklif dahi edilemesin!
Hal böyleyken, sendikalar da kapatılsın. Boşuna ai­dat toplamasın. İşçi üç kuruş maaşı kaptırmasın. Sendika başkanı Mercedes'i ile hava atmasın. Toplantı ayağıyla yurtdışına gezi ayarlayıp işçi­nin parası ile keyif çatmasın!

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more