Sözcü Plus Giriş
SAYGI ÖZTÜRK

Kılıçdaroğlu’nun sorduğu Fettah Bey

15 Şubat 2019

Anayasal düzeni ortadan kaldırmak amacıyla yapılandırılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) “Kainat İmamı” Fetullah Gülen, 16 kişilik istişare/danışma kurulu, kıta, ülke, bölge, şehir, semt/mahalle imamları, her kurumun (Ordu, emniyet, MİT, yargı) imamı, mali işlerin yürütülmesi içinde mütevelli heyetleri, ışık evlerinin de sorumlusu bulunuyordu.

17-25 Aralık 2013 tarihinden sonra “Paralel Devlet Yapısı-PDY” ismi verilen yapı, 2015'ten itibaren de “Fetullahçı Terör Örgütü” olarak adlandırıldı. FETÖ soruşturma ve davalarında “FETÖ kriterleri” denilen kriterlerin bir ya da birkaçına sahip olanlar bu örgüte mensup kabul edildi. İşte o kriterler:

FETÖ'CÜLÜK İÇİN 16 KRİTER

1- Bank Asya ve paralel yapının diğer şirketlerine 17 Aralık 2013'den sonra parasal katkı sağlamak. 2- FETÖ'nün sendikaları ve derneklerinde yönetici veya üye olmak. 3- ByLock ve benzeri özel şifreli yazışma programını kullanmak. 4- Kimse Yok Mu Derneği'ne bağışta bulunmak. 5- Hakkında emniyet, MİT ve MASAK raporlarının olması. 6- Kapsamlı sosyal medya taraması. 7- Örgütün sivil toplum kuruluşları adı altında sohbet ve toplantılarına katılmak. 8- Doğal akış dışında kısa sürede terfi etmiş veya özel görevlere getirilmiş olmak. 9- Örgüte ‘'himmet'' adı altında para aktarmak. 10- Güvenilir ihbarlar, ifade ve itiraflar bulunması. 11- Takip ettikleri sitelerin incelemesinden elde edilen sonuçlar. 12- FETÖ üyesi şirketlerin normal olmayan işlemlerini yapmak, koruyup kollamak. 13- Yargıda ve emniyette örgüt lehine hareket ettiği tespit edilen kişiler arasında yer almak. 14- Paralel yapının ev ve yurtlarında kalanların sonraki yıllarda gösterdiği davranışlar. 15- İş yerinde diğer çalışanlardan, tanıyan kişilerden elde edilen bilgiler. 16- Örgütün gazete, dergi aboneliği ve çocuğunu okullarına göndermeyi 17/25 Aralık 2013'ten sonra sürdürmek.

Fettah Tamince

KILIÇDADOĞLU NE DEMEK İSTEDİ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iş insanı Fettah Tamince için partisinin grup toplantısında “Bu adamı kim koruyor?” dedi. AKP'nin Antalya aday tanıtım toplantısında protokolde bakanların tam arkasındaki koltukta oturan Tamince'yi araştırdığımızda eski Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın şikayet dilekçeleri de ortaya çıktı.

Fettah Tamince, Uluslararası Antalya Üniversitesi'ni Gülen'in talimatıyla kurmuş. Polis tutanağına göre 150 milyon lira civarında “Himmet” toplayıp, üniversiteye devlet tarafından tahsis edilmiş araziyi ipotek edip 120 milyon dolar kredi alınmış. Üniversiteye tahsis edilen bu alana 5 yıldızlı otel yapıp işleten de yine Tamince.

KRİTERLERE UYUYOR MU?

Hakkında takipsizlik kararları verilip dosyası kapatılan Fettah Tamince'nin hangi kriterlere uyduğunu, Osman Kaçmaz, şikayet dilekçesinde sıralıyor:

1-Fettah Tamince 17/25 Aralık 2013'ten sonra Zaman Gazetesi'ni yayımlayan Feza Yayıncılık'tan yüzde 10 hisse satın alıp finansal destek sağladı. Hisse alımı 28 Ocak 2014 tarihinde Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Fettah Tamince, FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle kapatılan Gaye Vakfı'nın mütevelli heyeti başkanı, Gevher Sultan Vakfı'nın mütevelli heyet üyesi, Yedi Renk Sanat Vakfı'nın, Türk Rus Kültür Vakfı'nın, Tölerans Vakfı'nın kurucusu, TUSKON'un üyesi.

3- Emniyet, MİT ve MASAK raporlarına göre Fettah Tamince'nin FETÖ ile iltisakı var. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan davanın iddianamesinde MASAK raporu içerisinde Fettah Tamince'nin örgüt elebaşlarına para gönderdiği bilgisi var.

4- Örgütün sivil toplum kuruluşları adı altında sohbet ve toplantılarında Fettah Tamince, KHK ile kapatılan FETÖ vakıf ve derneklerinin neredeyse tümünde konuşmacı.

5- Fettah Tamince hakkında ifade ve itiraflar bulunuyor. Yaptığı açıklamalardan sonra etkin pişmanlıktan yararlananlar var. İş yerinde çalışanlardan, tanıyan kişilerin de hakkında ifadeleri yer alıyor.

Tüm bunlar bir yana, Fettah Tamince, bizzat savcılara verdiği ifadede FETÖ ile irtibatını doğruluyor. Belgeler, 17 Aralık 2013'ten sonra da bağlantısının devam ettiğini ortaya koyuyor. Kılıçdaroğlu sıkça soruyor, “Kim bu Fettah Tamince?” diye. Fettah Tamince işte bu…

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more