Sözcü Plus Giriş
SAYGI ÖZTÜRK

Sandık için psikolojik destek

17 Şubat 2019

Seçimlerde yapıldığı öne sürülen hileler, açıkçası seçmeni sandıktan soğuttu. O yüzden, “Oy vermeye gitmeyeceğim” diyenlerin sayısı hiç de az değil. Özellikle bunu söyleyenler CHP'li olarak bilinenler. Ancak, CHP Genel Merkezi oy vermeme çağrısında bulunanların önemli bir bölümünün gerçek CHP'li değil, başka siyasi parti mensupları olduğunu öne sürüyor.

Seçmenin, oy vermeye gitmemesinin kimin işine yarayacağı biliniyor. O yüzden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticileri, her fırsatta yurttaşlara oy vermeye mutlaka gitmeleri çağrısında bulunuyor. Aday belirleme sürecinde yaşanan iç sorunlar oy kullanmayacak kadar büyütülmemeli.

İLGİNÇ BİR GÖRÜŞME OLDU

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, bir süre önce Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı eski Başkanı, 2011 yılında kurulan Ankara Üniversitesi Politik Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin müdürü aynı zamanda Politik Psikoloji Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Çevik'in muayenehanesine gitti. Çevik'e yönelttiği soru, oy kullanmama eğiliminde olan seçmeninin bu kırgınlığını, küskünlüğünü gidermek için neler yapılması gerektiği oldu. Bu görüşmeden sonra Çevik ve arkadaşları hazırlık yapmak için süre istedi.

Dernek Başkanı Çevik ile birlikte yöneticilerden Ali Çağlar, Haydar Çağlağan, Cahit Pekyardımcı ve Selçuk Börekçi, CHP Genel Merkezi'ne davet edildi. CHP'de kaos, kargaşa, birbirlerinin sözünü dinlememe algısının bulunduğunu dile getirdiler. Bu eleştiriler yapıldıkça Bülent Kuşoğlu da partilerine ne kadar haksızlık yapıldığını anlattı.

Prof. Çevik, CHP'de çok sesliliğin toplumda yanlış değerlendirildiğini belirtti, “Padişahlık geleneğinden gelmiş bir milletiz. CHP'de bir fiske vurunca kolları kırılmış gibi feryatlar yükseliyor. Bu durum, partiye olan güvenirliği azaltıyor” görüşünde. CHP Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen bu görüşmenin devamı da olacak. Dernek yöneticileri, “Dışarıdan getirilip aday yapılanların partiye ne getirip, ne götürdüğü”nün araştırılması için partiye bir “Ev ödevi” verdi. Evet, bu araştırılmaya değer bir konu. Çünkü, oy vermeye gitmeyeceklerini söyleyenlerin bir kısmının, dışarıdan gelip aday yapılanlardan da kaynaklandığı biliniyor.

EŞİT OLMAYAN YARIŞ

Bugün en çok şikayet edilen konu; bazı liderlerin konuşmalarında toplumu kutuplaştırması, ötekileştirmesi, bu yüzden de insanların birbirlerine düşman gibi bakmalarına yol açıyor. En büyük tehlike, ayrıştırıcı dildir. Politik Psikoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Çevik durumu şöyle anlatıyor:

“Belediye seçimlerinin ülkemizin bekasıyla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, belediye başkanı seçilmesini AKP Genel Başkanı ‘Beka sorunu' diye açıklıyor. Örneğin Ankara'da CHP'li bir belediye başkanının seçilmesi niçin beka sorunu olsun? Ülkemizin bekası ile belediye başkanı seçimi arasında bağ kurulmasını anlamış değilim. İktidardakinin bekasıyla, toplumun bekasını birbirinden ayırt etmek lazım. Ötekileştirmeyle, bir taraf kendi camiasını sağlam tutmaya ve onların kopmamalarına çalışıyor. Belki bu partileri için yararlı olabilir ama ülkemiz için asla. Ayrıca, eşit olmayan bir seçim yapılıyor. Örneğin Ankara'nın her tarafında AKP Genel Başkanı ile AKP belediye başkan adayının fotoğrafları yer alıyor. Eşitsizlik daha burada başlıyor. Televizyonlar, gazeteler deseniz birkaçı dışında hepsi iktidar partisinden yana. Böyle seçim olmaz.”

Dernek her ay Ankara Midi Otel'de konferans düzenliyor. Bu ay,  Prof. Dr. Tarık Yazar, CERN'deki gelişmeleri anlatırken, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, ilk astronomi kitabını 1929 yılında Ordinaryüs Prof. Ali Yar'a yazdırdığını anlatırken duygulanıp ağladığına, ağlattığına da tanık olduk. Bu konferanslarda alanlarında uzman isimler konuşuyor.

Samsun'dan Ankara'ya 100. yıl yürüyüşü

Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılının, “Demokrasi Şöleni”ne dönüşmesi ve görkemli etkinliklerle kutlanması için devletin değil ama sivil toplum kuruluşlarının çabaları var. Bu kapsamda Samsun'dan başlayacak olan geniş katılımlı “Gençlik Yürüyüşü”nün 19 Mayıs'ta Anıtkabir'de, Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşuyla son bulması için Ankara Çayyolu Platformu bir proje geliştirdi. Partilerüstü bu etkinlik için sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler sürüyor. 402 kilometrelik bu yürüyüşe katılmaya hazır onbinler var. 100. yıl yürüyüşü için el ele verme zamanı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more