Sözcü Plus Giriş
ÜMİT ZİLELİ

Mülakat oyunu intihara bile sürüklüyor eyy iktidar!..

12 Şubat 2019

Atama bekleyen yarım milyon öğretmen adayından biriydi…
Bir yandan yüzbinlere vardığı söylenen öğretmen açığı, diğer yandan atamaları yapılmadığı için sersefil bekleşen, psikolojisi bozulan, inşaatlarda, pazar yerlerinde çalışan ya da daha fazla dayanamadığı için canına kasteden 500 bin gencecik insandan yalnızca biriydi Halil Mustafa Bozkurt…
İngilizce öğretmenliğinden mezun olduktan sonra yıllarca uğraşmış, didinmiş ancak ataması bir türlü yapılmamıştı… Geçtiğimiz gün, Çorum'daki yalnız yaşadığı bağ evine gitti, çok sevdiği köpeklerini sevdi sonra da kendisini tavana asarak intihar etti. İpte asılı bedenini kendisinden haber alamayıp merak ederek bağ evine gelen öğretmen arkadaşları buldu!.. Halil Mustafa Bozkurt ardında yalnızca üç sözcükten ibaret bir not bırakmıştı:
-Köpeklerime iyi bakın!..
Gencecik öğretmen adayının çaresizlik sonucu intiharından sonra konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, üzgün, öfkeli ve tepkiliydi:
-Yarım milyon öğretmen adayı bekliyor… İktidar tarafından ısrarla ve bilinçli olarak gerekli adımlar atılmıyor. Özel okul sahiplerine, dini yapılara bütçe ve kamu kaynakları sınırsızca aktarılırken, sıra öğretmen atamaların geldiğinde  bütçe yetersizliği gerekçe olarak sunuluyor. Artık yeter!..
Öğretmenin çığlığı çok yerinde… Örneğin Diyanet İşleri Başkanlığı'na yağmur gibi bütçeden ek ödenek ve kadro yağıyor; son örneği paylaşayım:
-9 bin 500 kişilik yeni bir kadro!.

Fizikte Türkiye birincisi mülakatta elendi!..

Gelelim aynı konuda bir başka vicdan kanatan kepazeliğe…
O da öğretmen adayıydı… KPSS'de aldığı 88.295 puanla fizik öğretmenliği alanında Türkiye birincisi oldu. ÖSYM, Deniz Eren Demir'e Türkiye 1'incisi olduğuna dair belgeyi de iletti. Deniz Eren Demir bu kez öğretmenlik mesleğini yapmak için “Sözleşmeli Öğretmenlik” sınavına girdi…
Ve mülakatta 54 puan alarak elendi, iyi mi!..
Sonuçlar açıklandığında büyük bir şok yaşayan Demir, bu duruma inanamadığını belirterek şöyle konuştu:
-2016'da girdiğim mülakatta 95 puan almıştım. Bütün soruları bildiğim halde ne oldu da bu yıl girdiğim mülakatta elendim?..
Bence Deniz Eren Demir boşuna şaşırıyor!.. Eğitim-Sen yöneticilerinin, mülakatta kaybeden öğretmen adaylarının altını çizerek vurguladıkları iddiayı anımsatayım:
-Mülakat sınavları “öğütücü” olarak görev yapıyor!..
Ne demek peki bu?.. İstersen Türkiye birincisi ol, “yok öyle burası yeni Türkiye” demek!.. Kaşını, gözünü, bakışını, görüşünü sevmedilerse “yürü seni kim tutar” demek!.. “Bizden değilsen naş” demek!..
Bu yüzden yılardır, “mülakat” isimli “piyesin” kaldırılması için mücadele veriliyor… Binlerce gencecik yetenekli beyin, “Allah kahretsin” diye ülkeyi terk ediyor… Terk etmeyen ya da edemeyenler bambaşka işlerde çalışmaya mecbur kalıyor, çoğu iş bile bulamıyor… Bazıları da öğretmen adayı Bozkurt gibi intihara sürükleniyor…
-İki elleri onları bu duruma getirenlerin iki yakasında sonsuzluğa göçüyor!..

Cumhurbaşkanı danışmanları oturun sıfır!..

Yazık değil mi asrın liderimize?..
Etrafında o kadar danışman var ama AKP'li Cumhurbaşkanı meydanlarda, toplantılarda sürekli yanlış şeyleri söylüyor, eleştiri konusu oluyor… Son olarak seçim mitinglerini başlattığı Sivas'ta da aynı şey oldu; Erdoğan aynen şöyle dedi:
-Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ni biz kurduk. Bizden önce Sivas'ta üniversite var mıydı? Yok. Bizimle beraber Sivas'a üniversite geldi!..
Maalesef yanılıyordu! Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi vardı, kuruluş yılı da 9 Şubat 1974'tü!.. O tarihlerde 20 yaşında bir delikanlı olan sayın Cumhurbaşkanı, zannımca futbol oynuyordu…
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Erdoğan'ın bu sözlerine sosyal medya hesabından bir video ile yanıt verdi… Şöyle bir not da paylaştı:
-Yaptık deyip yapmadıkları, kurduk deyip kurmadıkları yerleri hatırlayalım mı?!.
Videoda, Erdoğan'ın “biz yaptık” dediği, ancak AKP'nin kuruluşundan çok önce kurulan Adıyaman Havalimanı'ndan Muş Havalimanı'na, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nden Süleyman Demirel Üniversitesi'ne kadar  pek çok kurum ve kuruluş resmi geçit yaptı!.. İlk bakışta gerçekten komik ama aynı zamanda üzüntü verici…
Niçin derseniz; Cumhurbaşkanı da olsa her şeyi bilemez ki birader… Bunun için Saray'a doldurulmuş bir yığın danışman var; onların görevi bilgilendirmek, yazılanları kontrol etmek, yanlışlar varsa düzeltmek değil mi?.. Sen o kadar maaş al, Cumhurbaşkanı devamlı yanılsın, yanlış yapsın, yazık vallahi…
-Bence hepsine sıfır!..

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more