Sözcü Plus Giriş
YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN

Yeni yıl umuttur

Her yeni yıl bir umut dağıdır. Dileklerle karşılanması, kimi olumsuzlukların unutulup geleceğe ilişkin duygu ve düşüncelerle öneriler demetinin dillendirilmesi, beklenti ağırlığını ortaya koymaktadır. Herkes üstüne düşeni en iyi biçimde yapmaya çalışsa sorunlar azalır, toplumsal barış, dayanışma ve esenlik, yaşama etkin ve egemen olur. Ne var ki sözden eyleme geçiş çelişkili olunca umutlar gerçekleşmiyor. Dileğimiz bu yılın her yönden iyi geçmesidir.

Siyasetteki karmaşa, karşıtlıklar, yanlışlıklar ve sakıncalar, toplum yaşamının üstünde kapkara bulutlar gibi umutlarımızın ufkunu da bozuyor. 16 yılda 15 bin kadının öldürülmesi yaşam karanlığının önemli kanıtlarından biridir. Yaşam mutluluğu ve güvencesinin insancıl dayanakları hukuksal yaptırımlarla sağlanıp korunuyor. Unutmamak gerekir, insanın insana taptığı yerde insanlık olmaz ki insan hakları olsun. Doğumla edinilen yasal miras ve özgün değerler dışında, tartışmasız, doğrudan kişinin vazgeçilmez ve devredilmez hakları yasaların güvencesindedir. Bunlar insanın varlığına, kişiliğine bağlı edinimleri, nitelikleri kapsar, özellikleri ve değerleriyle anlam kazanırlar. Yargıdan 4 bin FETÖ'cünün tasfiye edildiği haberi (Cumhuriyet, 14.11.2018) devletin en önemli organının ne duruma getirildiğini anlatmaktadır. Geniş bir alanda insanlık değerlerine eğilmek, acı tablolarla karşı karşıya getirmektedir.

NEYSE Kİ

Toplumsal kıvancımızı dokuyan olumlu durumlar da yaşanmaktadır. Mehmet Arif DEMİRER'in “Atatürk'ü Sevmeyenlerden Siyah Lekeler ve Biz” adlı kitabının 3. baskısı Son Çağ Yayınları'nın ürünü olarak çıktı. Ayrıca “Amerikalı Arkadaşı Atatürk'ün Devrimlerini Anlatıyor” adlı yeni kitabı da 55. yayın. Meral (Ağabeyoğlu) AKINCI'nın “Limonluk Yurdu'nun Perisi” adlı, akıcı anlatımlar içeren 4. kitabı okurlarıyla buluştu.

Prof. Dr. Özer OZANKAYA'nın başarıyla düzenlediği, nitelikli baskısıyla beğeni toplayan “Dünya Düşünürleri Gözüyle Atatürk ve Cumhuriyeti” adlı yeni kitabı T. İş Bankası yayını. Teoman YAZGAN'ın “Bu yaşadıklarım Çocukluk Hayallerim Değildi” adlı kitabı siyaset ve bürokrasi anılarını anlatan kişisel yayını. Dr. Sâdık ÖZEN'in “Rauf'un Dünyası-Türkiye/ Kıbrıs ve Denktaş” adlı 5. kitabı, OZAN Yayıncılık Ltd. Şti. ürünü. Prof. Dr. Nevin VURAL “Hayat Devam Ediyor” adlı yeni kitabında yaşam öyküsünü, çabalarla geçen yılları ve yitirdiği eşi Dr. Doğan Vural'ı anlatıyor.

Gazeteci Perihan ÇAKIROĞLU'nun “Ortaya Karışık İşler-Yazmasam Olmazdı” adlı 15 Temmuz'a gelişin nedenlerine ilişkin kitabı SCALA Yayıncılık ürünü. Emine AYDOĞDU'nun “Aforizmalar” adlı özdeyiş nitelikli sözler içeren kitabı ARTSHOP yayını. Saygı ÖZTÜRK'ün “Hayalet İmam-Darbenin Görünmeyen Adamı Âdil Öksüz” adlı kitabı DOĞAN Kitap yayını. Hüseyin Harun YÖRGÜÇ'ün “Haneye… Daneye… İaneye…Töreler, kanunların önündedir” adlı kitabı kişisel yayını. İkrami ÖZTÜRK'ün “Çuvaldız” adlı kitabı GALEATİ Yayıncılık, Engin ALAN'ın “Ruh İkizleri” adlı kitabı BİLGİ Yayınevi'nin yeni ürünlerinden.

Eleştirileri, uyarıları, önerileri ve haksızlıklarla aykırılıklara karşı çıkışlarıyla ilgi çeken Almanya Atatürkçü Düşünce Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Müh. Dursun ATILGAN ile Atatürk Vakfı kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Avukat Osman ŞENTÜRK'ü çalışmalarından ve çabalarından dolayı kutlamayı ve başarılarının artarak sürmesi dileğimi yinelemeyi görev sayıyorum.

Ankara Nallıhanlı işadamı Ayhan SÜMER'in eğitim ve spor alanlarında alkış toplayan katkılarıyla İstanbul'da Gem Ofset'in sahibi Dr. Oktay DURAN'ın 30 derslikli Oktay Duran Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ni açmasından sonra Atatürk resimleriyle donattığı çevremizden başka aldığı onlarca ödülü de kutlamaktan kıvanç duyuyorum.

Avukat İsmail Sami ÇAKMAK'ın örnek bir hukuk savaşçısı olarak sürdürdüğü çalışmalarıyla değindiği adaletsizlikler, ilgili hukuk ve yönetim organlarının duyarsızlıkları kitap olacak ağırlıkta.

Bu değinmeler, 1952'lerde İstanbul Teknik Üniversite Talebe Birliği Başkanı Metin CİZRELİ'nin (şimdi Anadolu Kulübü Başkanı, önceki milletvekillerinden) KORE-Tusan'dan getirip Bakan Sadi KOÇAŞ'a verdiği toprağı anımsattı. Yaşam, anılar albümüdür.