Sözcü Plus Giriş

100’den fazla yolcusu olan gemiye 14 gün karaya çıkma yasağı!

Norveç, corona virüsü salgını nedeni ile 100’den fazla yolcu taşıyan kruvaziyer gemilerindeki yolcu ve mürettebatın 14 gün boyunca karaya çıkmasını yasakladı.

Güncellenme: 22:01, 03/08/2020
100’den fazla yolcusu olan gemiye 14 gün karaya çıkma yasağı!

Corona virüsü salgını Avrupa'da birçok ülkede etkisini arttırmaya yeniden başladı. Norveç'te geçtiğimiz hafta Hurtigruten isimli şirkete ait olan MS Roald Amundsen gemisinde görevli 33 personelde corona virüsü tespit edilmişti.

Gemi Tromsö kentindeki limanda karantina altına alınmış ve son 3 hafta içinde gemide bulunan 387 yolcuya ulaşılmaya çalışılıyordu. Tromsö’nun kıdemli Doktoru Kathrine Kristoffersen ise yaptığı açıklamada, gemide bulunan tüm yolculara kendilerini 10 gün boyunca karantina altına alması konusunda çağrıda bulunmuştu. Gemide corona virüsü tespit edilenlerin sayısı 41'e yükselirken, kruvaziyer gemileri hakkında yeni karar alındı.

“SALGIN HENÜZ BİTMEDİ”

Norveç 100'den fazla yolcusu olan kruvaziyer gemilerinde bulunan yolcu ve mürettebatın bugünde itibaren 14 gün boyunca karaya çıkmasının yasakladığını duyurdu. Sağlık Bakanı Bent Hoie yaptığı açıklamada, daha önce yola çıkan gemilerin Norveç limanlarında yolcularını ve mürettebatını bırakabileceğini ancak henüz yolculuğa başlamamış olanların böyle bir şey yapamayacağını aktardı.

Hoie, yeni kuralın önümüzdeki 14 gün boyunca geçerli olacağını duyururken, ”Norveç'te enfeksiyonun yayılmasını durdurmak için bu kararı almak zorundaydık. Salgın henüz bitmedi” dedi.

DİĞER ÜLKELERLE İLETİŞİM HALİNDELER

Yetkililer, karantina altındaki gemide bulunan yolcu ve mürettebatın Almanya, Danimarka, Avusturya, Filipinler ve Litvanya'dan geldiğini ve bu ülkeler ile iletişim halinde olduklarını aktardı.

Öte yandan Norveç'te toplam corona virüsü vaka sayısı 9 bin 312'ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 256'ya ulaştı. (İHA)

İlginizi ÇekebilirABD'de coronadan ölenlerin sayısı 160 bine yaklaştı!ABD'de coronadan ölenlerin sayısı 160 bine yaklaştı!

İlginizi ÇekebilirRusya'daki corona virüs aşısı deneklerinde bağışıklık yanıtı oluştuRusya'daki corona virüs aşısı deneklerinde bağışıklık yanıtı oluştu
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more