Avrupa’da vakalar artıyor! Ülkelerden peş peşe uyarılar geliyor

İngiltere'de son 24 saatte 17 bin 540 kişide daha corona virüsü (Covid-19) tespit edildi. Ülkedeki sağlık uzmanları, "Virüs şu anda ülkenin başına silah dayamış durumda" değerlendirmesinde bulundu. Almanya Başbakanı Angela Merkel ülkede artan corona virüsü vakalarına dikkat çekerek “İkinci bir kapanma durumundan kaçınmalıyız” dedi. Fransa’da ise vaka sayısında rekor kırılmasının ardından salgınla mücadelede yeni sağlık ve ekonomi planları açıklandı.

Avrupa’da vakalar artıyor! Ülkelerden peş peşe uyarılar geliyor

İngiltere’de son 24 saatte 17 bin 540 yeni corona virüsü vakasının tespit edildiği ve 77 kişinin daha virüsten yaşamını yitirdiği açıklandı.

Ülkedeki toplam vaka sayısı 561 bin 815’e, toplam can kaybı ise 42 bin 592’ye ulaştı. İngiliz sağlık uzmanları, kritik vaka artışlarının ardından “Virüs şu anda ülkenin başına silah dayamış durumda” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan “daha katı” kısıtlamalar alması konusunda tavsiyede bulundu.

28 BİN ÖĞRENCİLİ ÜNİVERSİTEDE CORONA ALARMI

İngiltere’de yer alan 28 bin öğrenci nüfusuna sahip Newcastle Üniversitesi’nde 1 Ekim ile 7 Ekim arasında bin 3 öğrencinin corona virüsü test sonucunun pozitif olduğu açıklandı.

Yetkililer yaptığı açıklamada üniversitede çalışan 6 bin 500 çalışandan 12’sinde virüs tespit edildiğini açıkladı.

MERKEL’DEN ALMANLARA UYARI

Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün yaptığı açıklamada, ülkede artan vaka sayılarına dikkat çekerek, “İkinci bir kapanma durumundan kaçınmalıyız” ifadelerini kullandı.

Merkel 11 büyükşehrin belediye başkanları ile bir araya geleceğini ve büyük kentlerde virüsün yayılmasını önlemek için alınacak yeni önlemleri konuşacaklarını açıkladı.

Merkel, “İkinci bir kapanma durumundan kaçınmalıyız. İlkbahar aylarındaki gibi bir durum yaşanmasını istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Karantina döneminde çok sayıda iş yerinin zor zamanlar yaşadığını hatırlatan Merkel, salgına karşı herkesin üzerine düşeni yapması çağrısında bulundu.

Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan uyarıda ise, Almanya’da vaka sayısının günde 10 bine kadar çıkabileceği belirtildi. Almanya'da toplam vaka sayısı 312 bin 908'e, toplam can kaybı ise 9 bin 664'e ulaştı.

FRANSA’DA 18 BİN 129 VAKA TESPİT EDİLDİ

Fransa’da vaka sayısında artış sürüyor. Ülkede son 24 saatte 18 bin 129 kişide daha virüs tespit edildiği belirtildi. Toplam vaka sayısı 671 bin 638’e ulaştı.

Ülke genelinde corona virüsünden iyileşenlerin sayısının ise 100 bin 306 olduğu bildirilirken, toplam can kaybının da 32 bin 521 olduğu aktarıldı.

FRANSA’DA BİRÇOK KENTTE “MAKSİMUM ALARMA” GEÇİLDİ

Corona virüsü salgınının yeniden etkisini arttırdığı Fransa'da Covid-19 ile mücadelede yeni önlemler alındı. Sağlık Bakanı Olivier Veran ve Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Covid-19'a karşı hem sağlık hem de ekonomik mücadele planlarını düzenledikleri basın toplantısında açıkladı.

Ülkede 100 bin kişide 116 kişinin Covid-19 hastası olduğunu belirten Bakan Veran, testlerin yüzde 9'unun pozitif çıktığını aktardı. Veran, vaka sayılarındaki artış nedeni ile Dijon ve Clermont-Ferrand kentlerinin yüksek alarm seviyesine geçirildiğini ifade ederken, Lille, Grenoble, Lyon ve Saint-Etienne'nin maksimum alarm seviyesine geçirildiğini duyurdu.

10 Ekim'den itibaren bu kentlerde yeni kısıtlamaların uygulamaya sokulacağını aktaran Bakan Veran, Montpellier kentinin de 12 Ekim tarihine kadar gözlem altında tutulacağını açıkladı.

Başkent Paris'teki tüm hastanelerin “Beyaz Plan” alarmına geçtiğini ifade eden Veran, söz konusu alarm seviyesi ile önceliği olmayan tüm ameliyatların iptal edildiğini ve hastanelerde Covid-19 hastalarına daha çok yer açıldığını belirtti.

DESTEK FONU GENİŞLETİLİYOR

Covid-19'a karşı ekonomik kalkınma planını açıklayan Bakan Le Maire ise, corona virüsünden en çok etkilenen meslek dallarına destek çıkılacağını ifade etti. Le Maire, şimdiye kadar 6 milyar euroya ulaşan destek fonunun genişletileceğini ve faydalanan iş yeri sayısının da arttırılacağını açıkladı.

Bakan Le Maire, daha önceden en fazla 20 çalışanı olan şirketlere verilen desteğin 50 çalışana kadar yükseltildiğini ifade ederken, cirosunun yüzde 80'ini kaybeden iş yerlerine verilen desteğin artık cirosunun yüzde 70'ini kaybedenlere de verileceğini duyurdu.

Bakan, ayrıca Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirler sebebiyle kapatılan iş yerlerine çalışamadıkları süre için vergi muafiyeti verileceğini açıkladı. Şirketlere düşük oranlı kredi imkanı verileceğini duyuran Bakan Le Maire, ödeme vadelerinin de uzatılacağını belirtti.

Fransa’da dün 18 bin 746 vaka tespit edilmiş ve salgının başlangıcından bu yana en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçmişti. Vaka sayısında rekor kırılmasının üstüne Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, salgında en riskli bölgeleri işaret ederek “Daha fazla kısıtlamaya doğru gitmemiz lazım” ifadesini kullanmıştı.

İSPANYA’DA 5 BİN, İTALYA’DA 4 BİNDEN FAZLA VAKA

İspanya’da son 24 saatte 5 bin 585 kişide daha virüs tespit edildiği, 126 kişinin daha yaşamını yitirdiği aktarıldı. Toplam vaka sayısı 884 bin 381’e, toplam can kaybı ise 32 bin 688’e ulaştı.

İtalya’da son 24 saatte 4 bin 458 corona virüsü vakasının tespit edildiği ve 22 kişinin daha virüsten yaşamını yitirdiği açıklandı. Ülkedeki toplam vaka sayısı 338 bin 398’e, toplam can kaybı ise 36 bin 83’e ulaştı. Ülkede 236 bin 363 kişinin ise virüsü yenerek iyileştiği bildirildi. (DHA, İHA)

Newcastle Üniversitesi'nde binden fazla vaka tespit edildi İlginizi Çekebilir Newcastle Üniversitesi'nde binden fazla vaka tespit edildi

 

Corona virüsü salgınında son durum: İkinci dalga başladı İlginizi Çekebilir Corona virüsü salgınında son durum: İkinci dalga başladı

 

Almanya Avrupa beyaz Corona Cumhurbaşkanı Dijon Ekonomi Ekonomi Bakanı Fransa İngiltere İspanya İtalya Lille Lyon Ölüm Paris Sağlık Sağlık Bakanı