Sözcü Plus Giriş

ABD’de flaş gelişme! Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’nı reddettiler

ABD Temsilciler Meclisi'ndeki 100'den fazla Demokrat vekil, ABD Başkanı Donald Trump'a bir mektup yollayarak 'Yüzyılın Anlaşması' olarak adlandırılan kalıcı İsrail-Filistin barış planını reddettiklerini açıkladı.

Güncellenme: 23:25, 07/02/2020
ABD’de flaş gelişme! Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’nı reddettiler

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat vekiller Alan Lowenthal ve Andy Levin’in öncülük ettiği ve 100’den fazla ismin imza koyduğu mektupta, ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak adlandırılan kalıcı İsrail-Filistin barış planının işe yaramayacağı, hem İsrail hem de Filistin’e zarar vereceği ve çatışmaları daha da artırabileceği değerlendirmelerine yer verildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, mektupta, “Bu plana biz destek vermiyoruz. İsrail yönetimi de bu anlaşmayı, Batı Şeria’daki (yerleşim) bölgelerini uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhak etmek için bir onay olarak görmesin” ifadeleri kullanıldı.

Trump’ın söz konusu planının zamanlamasının da sorunun çözümüne katkı sağlamayacak şekilde ayarlandığı vurgulanan mektupta, Trump’ın İsrail-Filistin sorununu gerçekten çözmek isteyip istemediği konusunda birçok soru işareti olduğu vurgulandı.

2019 Aralık’ta Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, iki-devletli çözümü desteklediklerini beyan eden bir karar tasarısını kabul etmişlerdi.

İlginizi ÇekebilirSuçlamalardan aklanan Trump'a bir iyi haber daha!Suçlamalardan aklanan Trump'a bir iyi haber daha!İlginizi ÇekebilirHamaney'den Yüzyılın Anlaşması'na tepki: Trump'tan önce ölecekHamaney'den Yüzyılın Anlaşması'na tepki: Trump'tan önce ölecek