Sözcü Plus Giriş

ABD’de sokaklar yangın yeri! Protestolar büyüyor

ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde 46 yaşındaki siyahi Amerikalı George Floyd'un polis memuru Derek Chauvin tarafından öldürülmesi sonucu başlayan protestolar, ülke genelinde şiddetini arttırarak devam ediyor. Minnesota’da başlayan protestolar tüm ülkeye yayılınca, birçok eyalette polis gücünün yetersiz kalması sonucu Ulusal Muhafızlar da sokağa indi.

22:09 -
ABD’de sokaklar yangın yeri! Protestolar büyüyor

ABD'de George Floyd'un polis tarafından gözaltına alındığı sırada öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor. Olayın gerçekleştiği kent Minneapolis yakınındaki St.Paul kentinde yine binlerce kişi bir araya geldi.

En az 30 kentte düzenlenen protestolarda, polisle protestocular arasında çatışma çıktı. Araçlar ve binalar kundaklanırken, polis zaman zaman göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Minnesota'da ana yollar kapatıldı.

Protestocular George Floyd'un Minneapolis'te tutuklandığı yerde toplandı. Kalabalık şehir merkezinde bulunan hükümet binasına yürümeyi planlıyor.

ABD’DE BİRÇOK EYALETTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

ABD'de Pazar akşamından itibaren 20'den fazla şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Protesto gösterilerinin düzenlendiği ve sokağa çıkma yasağı kararının alındığı kentler arasında Minneapolis, Los Angeles, New York, Chicago, Atlanta, Washington, Philadelphia, Indianapolis, Miami, Portland, Louisville ve San Francisco da var.

Ancak eyaletlerden gelen haberlere göre, birçok bölgede yasağa uyulmadı. Yaşanan olaylar sırasında yüzlerce kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Foto: Reuters

BEYAZ SARAY ÇEVRESİNDE HAREKETLİLİK

Beyaz Saray çalışanlarından gönderilen e-postayla gösteriler nedeniyle pazar günü Beyaz Saray’a gelmemeleri istendi. Son birkaç günde şiddetli protestolara sahne olan Beyaz Saray çevresinde hareketlilik durmuyor. Binanın karşısında bulunan Lafayette Parkı'da büyük bir grup protestocu, kolluk kuvvetleriyle karşı karşıya geldi.

EYALETLERDE SON DURUM

San Francisco Belediye Başkanı London Breed, yerel saatle 20.00'den itibaren pazartesi sabah 05.00'e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Washington Valisi Jay Inslee, Seatle kentinden gelen ikinci talep üzerine Ulusal Muhafızlar'a mensup ek 200 kişinin daha görevlendirildiğini duyurdu.

Ulusal Muhafızlar, kent merkezindeki gösteriler sırasında kalabalığı ve trafiği idare edecek, temizlik işlerine yardımcı olarak mülklere verilen zararı önlemeye çalışacak.

Çarşamba gününden bugüne kadar protestoların gerçekleştirildiği kentler (kırmızı)
ve Ulusal Muhafızların devreye sokulduğu kentler (sarı). (Kaynak: NYT)

Detroit Belediye Başkanı Mike Duggan da 20.00'da başlayıp pazartesi sabahı 05.00'a kadar devam edecek bir sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Detroit Polis Müdürü James Craig, geçen gece 84 göstericinin gözaltına alındığını duyurdu.

Pennsylvania Valisi Tom Wolf, itidal çağrısı yaparken, göstericilerden “Demokrasiye saygılı olmalarını” istedi.

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez barışçıl protestoların hoş karşılandığını, ancak şehirde sokağa çıkma yasağının 20.00'de başlayacağını ve yasağın kesinlikle uygulanacağını açıkladı.

New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, bir polis aracının Cumartesi günü bir grup göstericinin arasına daldığını gördükten sonra, New York Polis Departmanı'nda inceleme yapmak üzere iki kişiyi görevlendirdi.

Teksas eyaletinde George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan protestolar nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

Şikago'da merkez ticaret bölgesi ve Loop bölgesi kapatıldı. Bu yerlere sadece çalışanlar ve bölge sakinleri girebilecek.

Denver'de Cumartesi akşamı üzerlerine araç sürülmesi sonucu yaralanan üç polisten ikisi taburcu oldu.

Foto: Reuters

BAZI BÖLGELERDE POLİS SAYISI ARTIRILIYOR

Emniyet Müdürü Michel Moore, Cumartesi gecesi Los Angeles'ta yaklaşık 400 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Yerel saatle 20.00'da başlayacak olan sokağa çıkma yasağı Pazartesi 05.00'e kadar tüm şehirde uygulanacak.

Michel Moore, Los Angeles Polis Departmanı'na 500 ulusal muhafız dahil edilerek kolluk kuvveti sayısının Pazar gecesine kadar ikiye katlanacağını açıkladı.

Ulusal Muhafızlar, Los Angeles'taki belirli iş yerini yağmalamaktan korumak üzere görevlendirilecekler.

Gerekli durumda San Francisco ve San Diego dahil Kaliforniya'daki diğer şehirler için yedekte ulusal muhafızların beklediği belirtildi.

Foto: Reuters

DALLAS POLİS ŞEFİ: BAŞKA ŞEHİRLERDEN GELİP KARGAŞA ÇIKARIYORLAR

Dallas Polis Şefi Renee Hall, bugün düzenlediği basın toplantısında, artan protestolar üzerine 19.00-06.00 arasında sokağa çıkma yasağının uygulanacağını duyurdu.

Renee Hall, “Bu artık barışçıl bir protesto değil, bizim şehrimizde buna müsamaha gösterilmeyecektir” diyerek yasağın birkaç gün devam edeceğini açıkladı.

Protestoların barışçıl bir şekilde başladığını, ancak Cuma ve Cumartesi akşamı kaosa dönüştüğünü sözlerine ekleyen Polis Şefi, protestocuların başka şehirlerden gelip kargaşa çıkardığını belirtti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 2 SAAT ERKENE ALINDI

Philadelphia'da sokağa çıkma yasağının 2 saat erkene alındığı duyuruldu. Eyalette 18.00'de başlayacak olan yasak 06.00'da sona erecek.  Bu süre zarfında insanlar, sadece iş, tıbbi ya da polis yardımı almak amacıyla evlerinden ayrılabilecek.

Polis Şefi Michel Moore, Cumartesi gecesi gerçekleşen olaylar sırasında bir polis memurunun tuğla darbesiyle kafatasının çatladığını açıkladı.

Foto: Reuters

ULUSAL MUHAFIZLAR, İLK KEZ TAM OLARAK AKTİF HALE GETİRİLDİ

Minneapolis kentinde bu akşam sokağa çıkma yasağı uygulanıyor ancak yüzlerce protestocu sokaklarda.  Protestocuların gösterilerinin devam etmesi üzerine, Minneapolis'in bulunduğu Minnesota eyaletinin valisi eyaletteki bütün ulusal muhafızları göreve çağırdı.

Minneapolis ve St. Paul'de üst üste gösterilerin kundaklama, vandallık ve yağmaya dönmesinin ardından Minnesota Ulusal Muhafızları, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri ilk kez tam olarak aktif hale getirildi.

DONALD TRUMP: BU İNSANLAR ANARŞİST!

Philadelphia’daki gösterilerde çıkan çatışmalarda ise 13 polis yaralandı, en az 35 kişi gözaltına alındı. Kentte bazı dükkanlar yağmalandı, polis araçları kundaklandı.

ABD Başkanı Donald Trump Philadelphia'daki şiddet olaylarıyla ilgili yaptığı paylaşımda “Mağazaları yağmalıyorlar. Bizim büyük Ulusal Muhafızlarımızı arayın” ifadesini kullandı.

Donald Trump, Demokrat Partili belediye başkanları ve valileri göreve çağırarak ““Bu insanlar ANARŞİST. Ulusal Muhafızlarımızı ŞİMDİ arayın” diye yazdı.

ABD'nin eski başkan yardımcısı Demokrat Partili Joe Biden'i kasteden Donald Trump, “Dünya seni izliyor ve sana gülüyor Uykulu Joe. Amerika'nın istediği bu mu? HAYIR” dedi.

Foto: Reuters

FLOYD AİLESİNİN AVUKATI: KASITLI BİR CİNAYET

ABD’de polisin gözaltına alırken öldürdüğü George Floyd’un ailesinin avukatı, bunun “kasıtlı bir cinayet” olduğunu söyledi. Floyd’un boğazına diziyle basan polis Derek Chauvin’e taksirle adam öldürme suçlaması yöneltilmişti.

CBS kanalına konuşan avukat Benjamin Crump, polisin neredeyse dokuz dakika boyunca Floyd’un boğazına bastığını, bu yüzden olayın taksirle adam öldürme değil kasıtlı bir cinayet olduğunu savundu. Deren Chauvin Pazartesi günü Minneapolis’te mahkeme karşısına çıkacak.

Foto: Reuters

MICHAEL JORDAN: HERKESİN ÖFKESİNİ PAYLAŞIYORUM

Eski NBA oyuncusu Michael Jordan, George Floyd'un ölümü üzerine Pazar günü “derinden üzüldüğünü, tamamen acı çektiğini ve açıkça öfkeli” olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

Jordan, “Herkesin acısını, öfkesini ve hüsranını görüyorum ve paylaşıyorum. Ülkemizde, insanların rengine yönelik kökleşmiş ırkçılık ve şiddete karşı sesini çıkaranların yanındayım” ifadesini kullandı.

ATLI POLİS GÖSTERİCİYİ EZDİ

Houston Belediye Binası önündeki Floyd cinayeti eylemleri sırasında atlı polis bir göstericiyi ezdi. Atlı polis tarafından ezilen kadın Houston Polis Departmanı'na dava açacağını açıkladı.

Foto: İHA

Polis Departmanı'nın sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada ise “Atlı devriye memurlarımızdan birisinin, bir vatandaşı ezdiğini gösteren videonun farkındayız. Şu anda olayın arkasındaki koşulları inceliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Houston'daki eylemlerde 150 kişi tutuklanırken, çok sayıda polis memuru ise yaralandı.


PROTESTOCULARDAN LİNÇ GİRİŞİMİ

Teksas eyaletindeki Dallas kentinde bulunan Victory Park bölgesinde eylemciler dün gece protestolar sırasında bir dükkanı yağmalamak istedi.

Dükkan sahibi kendini ve dükkanını korumak için kılıç kullanmasının ardından eylemciler tarafından taş ve sopa kullanılarak etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen dükkan sahibine, protestocular linç girişiminde bulundu.

Dallas Polis Departmanı Sözcüsü Carlos Almeida, yaptığı açıklamada, “Bilgi almaya çalışıyoruz, ancak şu anda elimizde çok az şey var. Kurban, memurlar gelmeden önce hastaneye nakledildi. Az önce stabil durumda olduğunu öğrendim. Çağrı bıçaklı saldırı olarak bize yansıdı” ifadelerini kullandı.


TRUMP, ANTIFA’NIN TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN EDİLECEĞİNİ DUYURDU

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’deki antifaşist hareketi “terör örgütü” ilan edeceklerini açıkladı.

Öte yandan Trump’ın Antifa’yı nasıl “terör örgütü” ilan edebileceği net değil. Antifa genellikle anarşist ve komünistlerin geçici olarak bir araya geldiği, emir-komuta zinciri olmayan lidersiz ağlardan oluşuyor.

Foto: Reuters

GAZETECİ GÖZÜNDEN VURULDU

Minneapolis'te protestoları takip eden fotomuhabir Linda Tirado (37), polis tarafından atılan plastik mermi ile gözünden vuruldu. Tirado'nun koruyucu gözlük kullandığı ancak vurulmadan önce yaşanan arbedede düşürdüğü aktarıldı.

‘GAZETECİYİM DİYE BAĞIRDIM'

Tirado, fotoğraf çektiği sırada vurulduğunu ve gözünden akan kanı hissettiğinde, “Gazeteciyim” diye bağırdığını belirtti. Göstericilerin Tirado'yu bulunduğu noktadan uzaklaştırdığı ve hastaneye kaldırılarak ameliyata alındığı aktarıldı.

“SOL GÖZÜMDE KALICI KÖRLÜK OLACAK”

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Tirado, sol gözünde kalıcı körlük olduğunu ifade ederek, “Sol gözümde kalıcı olarak körüm. Doktorlar 6 hafta işe dönmemi kesinlikle istemiyorlar. Kesinlikle duman ya da gaza yakın olmamam gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Foto: DHA

PROTESTOLAR DİĞER ÜLKELERE DE SIÇRADI

ABD’de pek çok kente yayılan protestolar, Avrupa başkentlerindeki ABD temsilcilikleri önünde de sürüyor.

Bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da “#BlackLivesMatterUK” tarafından düzenlenen protestoya çok sayıda kişi katıldı. Londra'nın Trafalgar Meydanı'nda karantina kısıtlamalarını hiçe sayarak sabah 8'de başlayan protestolarda 11 kişi tutuklandı.

Almanya’nın başkenti Berlin ve Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da da benzer protestolar vardı. (VOA Türkçe, Reuters, BBC Türkçe, DHA, İHA)

Foto: DHA

İLGİLİ HABERABD'de protestolar artıyor: Gazeteciyi vurdularABD'de protestolar artıyor: Gazeteciyi vurdular İLGİLİ HABERABD'yi sarsan vahşetin ardından herkes bu kadını konuşuyor! İsyan ettiABD'yi sarsan vahşetin ardından herkes bu kadını konuşuyor! İsyan etti

 

Son güncelleme: 00:38 01.06.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more