Sözcü Plus Giriş

Ankara ile Paris arasında yeni kriz kapıda!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’den gelen öğretmenlerin okullarda Türkçe dersi vermesini yasaklayacağı iddia edildi.

Güncellenme: 19:00, 07/02/2020
Ankara ile Paris arasında yeni kriz kapıda!

Euronews’te yer alan habere göre, Le Point dergisi ülkede sayıları 15 bini bulan Türk talebenin, Türkiye'den gelen öğretmenler aracılığıyla Türk dili ve kültürünü öğrenmekten mahrum olabileceğini duyurdu.

Fransız dergisi Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer'in kısa bir süre içinde bu konuda Paris'in vereceği kararı kamuoyuna açıklayacağını yazdı. Dergi, Michel Blanquer'in “Fransa'da cemaatçilik ile mücadele” adına bu kararı alacağını iddia etti.

Yine dergide çıkan haberlerde, Türkiye'den gelen öğretmenlerin AKP’ye yakın olmaları bu yasak kararı için gerekçe olarak gösterildi.

Fransa ve Türkiye arasında karşılıklı olarak eğitim alanında ciddi bir sorun yaşanıyor.

Fransa, ülkede Türkçe eğitim verecek liselerin açılmasına karşı çıkarken, Türkiye tarafından bu konuda izin verilmemesi halinde Ankara ve İstanbul'da faaliyet gösteren iki Fransız lisesinin kapatılabileceği belirtiliyor.

İlginizi ÇekebilirFransa'da eylemcileri sakatlayan gaz bombası yasaklandı!Fransa'da eylemcileri sakatlayan gaz bombası yasaklandı!İlginizi ÇekebilirFransa'da aşırı sağcı partinin lideri Le Pen: 2022'de aday olacağımFransa'da aşırı sağcı partinin lideri Le Pen: 2022'de aday olacağım