Avrupa ülkesinde ailelerin görüşme çemberi 15 kişiden 5 kişiye düşürüldü

Belçika’da Covid-19 vakalarında yaşanan artış nedeni ile birçok kısıtlama geri getirildi. Ailelerin görüşme çemberi 15 kişiden 5 kişiye düşürülürken, belediyelerin yetkileri de arttırıldı.

Avrupa ülkesinde ailelerin görüşme çemberi 15 kişiden 5 kişiye düşürüldü

Corona virüsü salgınının Avrupa'da yeniden etkisini arttırması ile birçok ülke kısıtlamaları geri getirmeye başladı.

Dünyada Covid-19 nedeniyle nüfusa oranla en fazla can kaybının yaşandığı Belçika'da son 24 saatte 266 yeni vaka tespit edilmesi ile vaka sayılarında yüzde 71'lik artış yaşandı.

Ülkenin salgınla mücadele sürecini yöneten bilim kurulu ve siyasi yetkililerin oluşturduğu Ulusal Güvenlik Konseyi olağanüstü gündem ile toplandı.

Toplantıda salgınla mücadele amacı ile birçok kısıtlama geri getirildi. Toplantı sonrası açıklama yapan Belçika Başbakanı Sophie Wilmes, “Eğer şimdi köklü tedbirler almazsak durum çok ağır bir hal alabilir'' dedi.

Avrupa’daki ülkeler arasında Belçika, 9 bin 821’lik ölüm sayısıyla endişe yaratıyor. Reuters

AİLELERE GÖRÜŞ KISITI

Alınan kararları açıklayan Başbakan Wilmes şöyle konuştu:

*Avrupa genelinde olduğu gibi Belçika'da vaka oranları yükselmeye devam ediyor.

Anvers gibi bazı bölgelerde ise daha büyük bir yoğunluk görüyoruz. Bugün gelişmeler nedeniyle olağanüstü toplandık. Aldığımız kararlarla amacımız genel bir kapanmayı ve okulların açıldığı günlerde ağır bir salgın durumunu engellemektir.

*Bugün aldığımız tedbir kararları kapsamında daha önce tanıdığımız 15 kişilik yakın görüşme grubu çemberi önümüzdeki Çarşamba'dan itibaren 5 kişiye düşürülmüştür.

*12 yaşından küçük çocuklar bu 5 kişi içinde sayılmayacaktır. Özel etkinlikler amacıyla dışarıya çıkmak için ise 10 kişi ile sınırlı kalınması gerekecektir. Düğünler hariç büyük etkinlikler 100 kişi kapalı alanda, 200 kişi ise açık alanda olacak şekilde düzenlenebilecek ancak sosyal mesafe ve maske zorunluluğu olacak.

*Düğünler için 50 kişilik sınırlandırma ise aynen devam edecek.

Belçika'da kısıtlamaya gidilen diğer bir konu da alışveriş oldu. Alışverişlerde yeniden katı kurallara dönüldüğünü bildiren Başbakan Wilmes, “Bir evin alışveriş ihtiyacını sadece 1 kişi en fazla yarım saat içinde tamamlayıp dönecektir. Bu kişi yanında en fazla bir çocuk ile alışveriş yapılabilecek'' ifadelerini kullandı.

Salgının yayılmasıyla birlikte evden çalışmaya başlayan kişilerin bu şekilde çalışmaya devam etmelerini şiddetle istediğini belirten Başbakan Wilmes, kişisel hassasiyetlere de vurgu yaptı. Başbakan Wilmes, vatandaşlarca “kendi başıma bu virüsten nasıl korunabilirim” sorusunun sorulmasını, davranışların buna göre yürütülmesini istedi. Wilmes, Belçika dışına tatile de gidilse bu sorumlu yaklaşımın devam ettirilmesi gerektiğini bildirdi.

BELEDİYELERE OLAĞANÜSTÜ YETKİ

Corona virüsle mücadelede kurumların yetkilerine de değinen Başbakan Wilmes, “Corona virüsü ile mücadelede artık yerel yönetimler daha etkin ve yetkili olacaklar. Her belediye kendi bünyesinde gelişmeleri izleyecek ve gerekli yerlerde gereken adımları atabilecekler. Belediyeler özellikle yaz boyunca düzenlenecek etkinlikleri yeniden analiz edip, çok sayıda kişiyi toplayacak ve riski arttıracak mahiyette ise bu etkinlikleri iptal edebilecek” dedi.

Wilmes, okulların açılmasına ilişkin ise, “Eylül için çok erken, ancak şimdi köklü müdahalelerde bulunmazsak okullar açıldığında beklentilerden çok daha ağır bir durumla karşı karşıya kalabiliriz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Belçika dışında tatil yapan her vatandaşın ülkeye döndüğünde aile hekimleriyle görüşüp test yaptırmaları ve kendilerini karantinaya almaları isteniyor. Ülkede toplam corona virüsü vaka sayısı 66 bin 26'ya, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 9 bin 821'e ulaştı. İHA

İspanya'da 6 binden fazla yeni vaka tespit edildi İlginizi Çekebilir İspanya'da 6 binden fazla yeni vaka tespit edildi

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
aile Avrupa Başbakan Belçika Bilim Çarşamba Çocuk Corona coronavirüs Covid-19 Cumartesi İspanya Ölüm pazar Reuters tatil
Loading...