Avrupa’da rekor üstüne rekor! OHAL, kısıtlamalar, yasaklar peş peşe geliyor

Avrupa'da corona virüsü salgını endişelendiren boyutlara ulaşıyor. Günlük vaka sayısı 22 bini aşan Fransa'da OHAL ilan edilirken, İtalya'dan ve Birleşik Krallık'tan da rekor haberi geldi. Fransa'da başkent Paris ve birçok şehirde Cumartesi gününden itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanacak. İngiltere ise 2 haftada bir günlük hayatın 'askıya alınmasını' tartışıyor.

Avrupa’da rekor üstüne rekor! OHAL, kısıtlamalar, yasaklar peş peşe geliyor

Avrupa’da corona virüsü (Covid-19) salgınında bilanço ağırlaşıyor. Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 19 bin 724 corona virüsü vakası tespit edildiği, toplam vaka sayısının 654 bin 644’e ulaştığı bildirildi.

Salı günü 17 bin 234 olan vaka sayısı, son 24 saat içinde yüzde 14 oranında artış gösterdi. Ülkede Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 137 kişi hayatını kaybederken, salgının başlangıcından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 43 bin 155’e yükseldi.

“GÜNLÜK HAYAT” GEÇİCİ OLARAK ASKIYA ALINABİLİR

İngiltere’de bugünden itibaren bölgelerin corona virüsü salgınının hızına göre sınıflandırdığı yeni önlem paketi uygulanacak. Ülkede ayrıca “devre kesici” olarak nitelendirilen, günlük hayatın geçici bir süre -en az 2 hafta – “askıya alınması” tartışılıyor.

Öte yandan İngiltere hükümeti corona virüsünün yayılmasını engellemek için Pazartesi günü yeni yerel kısıtlamalar getirildiğini duyurmuştu. Üç aşamalı olarak uygulanan yeni yerel kısıtlamalarda en yüksek kademede olan kuzey bölgelerde kısıtlamalar ağırlaştırıldı.

FOTO: İHA

GALLER’DEN İNGİLTERE, İSKOÇYA VE KUZEY İRLANDA’YA YASAK

Galler Özerk Yönetimi Başbakanı, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da corona virüsü vaka sayılarının yüksek olduğu bölgelerden Galler’e seyahatlerin yasaklanacağını açıkladı.

Galler Başbakanı Mark Drakeford, Birleşik Krallık’ın diğer bölgelerinde ve “Galler’de salgının yayılmasını önlemek için” bu önlemin alınması gerektiğini söyledi. Drakeford, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan gerekli düzenlemeleri yapmasını istemiş, ancak çağrılarına yanıt alamamıştı. Seyahat yasağı Cuma günü yerel saatle 18.00’den itibaren geçerli olacak.

Galler’de Çarşamba günü 946 corona virüsü vakası tespit edildi. Bu salgın başladığından bu yana kayda geçen en yüksek rakam. İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon da Galler’in kısıtlama çağrılarını destekledi. Sturgeon, Birleşik Krallık çapında seyahat kısıtlamaları konusunda acil görüşme talebiyle Johnson’a mektup yazacağını söyledi.

FRANSA’DA REKOR KIRILDI, OHAL İLAN EDİLDİ

Fransa’da son 24 saat içinde 22 bin 591 vakanın tespit edilmesi sonucu toplam vaka sayısı 779 bin 63’e yükseldi. Hayatını kaybedenlerin sayısı da 104 artarak 33 bin 37 oldu.

Fransa’da corona virüsü (Covid-19) salgınında günlük vaka sayılarının rekor tazelemesi yetkilileri harekete geçirdi. Fransa'da Bakanlar Kurulu kararnamesi ile sağlık alanında olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Bugün imzalanan kararname ile ilk olarak 23 Mart'ta geçilen ve 10 Temmuz'da sona eren OHAL durumuna yeniden dönüldü. Vakaların tekrar artması üzerine alınan kararın, Cuma günü itibarıyla geçerli olacağı bildirildi.

MACRON, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI DUYURDU

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iki televizyon kanalına verdiği ortak röportaj ile corona virüsüyle (Covid-19) mücadelede kapsamında getirilen yeni kısıtlamaları açıkladı.

Macron, artan vaka sayılarının önüne geçilebilmesi için 17 Ekim’den itibaren 4 hafta boyunca Paris ve 8 büyük kentte yerel saatle 21.00-06.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını ve vaka takibi yapılacağını bildirildi.

Yasağın uygulanacağı kentleri Paris, Grenoble, Lille, Lyon, Marsilya, Montpellier, Rouen, Saint-Etienne ve Toulouse olarak açıklayan Cumhurbaşkanı Macron, yasağa uymayanların 135 Euro para cezasına çarptırılacağını belirtti. Macron, yasağı ikinci kez ihlal edilenlere ise bin 500 Euro para cezası verileceğini dile getirdi.

Saat 21.00'de evde olabilmek için vatandaşların yol süresini de hesaplayıp erkenden evlerine dönmesi gerektiğini ifade eden Macron, gece çalışanlara izin verileceğini belirtirken acil durumlarda da özel izinlerin verileceğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, sokağa çıkma yasağından etkilenecek işletmelere maddi destek verileceğini vurgulayarak özel yardım fonundan tam destek alınabileceğini duyurdu.

Macron, virüsün en fazla aile ve dost ziyaretlerinde bulaştığını dile getirerek toplanmaların en fazla 6 kişiyle sınırlandırılması çağrısında bulundu.

“StopCovid UYGULAMASI BAŞARISIZ OLDU”

Covid-19 ile mücadele için kurulan StopCovid uygulamasının başarısız olduğunu belirten Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Uygulaması başarılı olan komşu ülkelere baktık, hatalarımızdan ders çıkardık ve değişiklikler yaptık. Yakın zamanda “Tous Anticovid” (hepimiz Covid'e karşı) uygulamasını çıkaracağız. Bu uygulamadan daha iyi filyasyon ve vaka takibi gerçekleştireceğiz” dedi.

Macron ülkenin son durumunda ümit verici bir gelişme olup olmadığını soran sunucuya, “Ümit verici birçok gelişme var, mesela tekrar birlik, tek millet olduk. Bireyseldik, artık birlik ve beraber bir ulus olduk” şeklinde yanıt verdi.

FOTO: İHA

İTALYA’DA REKOR KIRILDI

Avrupa ülkelerinde corona virüsü (Covid-19) salgında günlük vaka sayılarında rekor kırılıyor. İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 7 bin 332 vaka tespit edildiği, toplam vaka sayısının 372 bin 799’a yükseldiği bildirildi.

Ülkede son 24 saatte tespit edilen vaka sayısı salgının başlangıcından bu yana kaydedilen en yüksek günlük sayı olduğu belirtildi. İtalya’da daha önce en yüksek günlük vaka sayısı 6 bin 557 ile 21 Mart’ta kaydedilmişti.

Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle 43 kişinin hayatını kaybettiği İtalya’da toplam ölü sayısı ise 36 bin 289’a ulaştı. Toplam 92 bin 445 aktif vakanın bulunduğu ülkede 539 kişinin yoğun bakımda olduğu aktarıldı.

İSPANYA’DA 11 BİNDEN FAZLA VAKA TESPİT EDİLDİ

İspanya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 11 bin 970 corona virüsü vakası tespit edildiği, toplam vaka sayısının 908 bin 56’ya ulaştığı bildirildi.

Ülkede Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 209 kişi hayatını kaybederken, salgının başlangıcından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 413’e yükseldi. İspanya, Avrupa’da en yüksek vaka sayısına sahip ülke konumunda bulunuyor.

KATALONYA’DA YENİ ÖNLEMLER DEVREDE

İspanya’nın doğusunda özerk bölge statüsünde bulunan Katalonya’da corona virüsü (Covid-19) salgınında yeni vakalardaki artışın önüne geçilmesi amacıyla yetkililer harekete geçti.

Mevcut tedbirlere ek olarak bar ve restoranların 15 gün süreyle kapatılmasına karar verilirken, işletme sahiplerinin yalnızca paket servis hizmeti vermesine izin verildi.

Bölgenin geçici Başkanı Pere Aragones yaptığı açıklamada, “Önlemler 15 gün boyunca yürürlükte kalacak” dedi. Aragones, “Önümüzdeki haftalarda bölge çapında karantinayı önlemek için bugün harekete geçilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

7.5 milyondan fazla kişinin yaşadığı Katalonya’da ayrıca, parkların yerel saatle 20.00’da kapatılması, üniversitelerde ise eğitime ara verilmesine karar verildi. Tüm spor müsabakalarının da 15 gün süreyle durdurulması kararlaştırıldı.

MERKEL: YENİ BİR KARANTİNANIN ÖNLENMESİ GEREKİYOR

Almanya’da corona virüsü (Covid-19) vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi ile birlikte Başbakan Angela Merkel, 16 eyaletin başbakanı ile salgın döneminde ilk kez yüz yüze Berlin’de bir araya geldi. Toplantıda corona virüsüne karşı mücadele kapsamında alınacak önlemler konusunda federal hükümet ve eyaletlerin ortak kurallar oluşturulması konusu ele alındı.

Başbakan Angela Merkel, eyaletleri corona virüsüyle mücadelede ortak çaba göstermeye çağırdı. Başbakanlıkta gerçekleştirilen toplantıda eyalet başbakanlarına hitap eden Merkel, “Cesur bir adım atmak mı yoksa baharda olduğu gibi her hafta tekrar buluşmak mı istiyoruz. İlkbaharda olduğu gibi sosyal ve ekonomik hayatın kapanması gibi yeni bir karantinanın kesinlikle önlenmesi gerekiyor” dedi.

“RİSKLİ ŞEHİR VE BÖLGELERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK”

“Önceliğimiz ekonomiyi çalışır durumda tutmak, okulları ve kreşleri açık durumda tutmak olmalıdır” diyen Merkel, “Corona virüsü vaka sayılarının keskin bir şekilde yükseldiği riskli şehir ve bölgelerde 23.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı olacak” diye konuştu. Sokağa çıkma yasağının söz konusu bölgelerde yerel saatle 23.00-06.00 arasında uygulanacağı belirtildi.

Merkel, “Bir hafta içinde 100 bin kişi başına 50’den fazla yeni enfeksiyon görülen bölgelerde özel kutlamalar genellikle en fazla 10 katılımcı ve iki hane ile sınırlı tutulacak. Enfeksiyon sayısı 100 binlik yerlerde haftalık 35 yeni vakanın olması halinde bu bölgelerde insanların daha uzun süre yakın şekilde bir araya geldiği durumlarda maske kullanılacak” ifadelerini kullandı.

TATİL KISITLAMASI KARARI ERTELENDİ

Almanya’da geçtiğimiz hafta yurt içinde riskli bölgelerdeki vatandaşlardan tatil yerlerine giriş yapabilmeleri için Covid-19 testlerinin negatif olduğu yönünde belge istenmesine karar verilmiş, aksi halde riskli bölgelerden gelenlerin tatil yerlerine alınmayacağı bildirilmişti. Bugünkü toplantıda söz konusu tedbir kararının uygulanmasının ertelenmesine karar verildi. (BBC Türkçe, DHA, İHA)

ABD'de dehşete düşüren iddia! Para karşılığı corona virüsü bulaştırıyorlar İlginizi Çekebilir ABD'de dehşete düşüren iddia! Para karşılığı corona virüsü bulaştırıyorlar Avrupa'da Covid-19 vakaları artıyor: Ordu görevlendirildi, Türk yetkili de coronaya yakalandı İlginizi Çekebilir Avrupa'da Covid-19 vakaları artıyor: Ordu görevlendirildi, Türk yetkili de coronaya yakalandı
ABD aile Almanya Avrupa Bakanlar Kurulu Başbakan BBC Türkçe Corona Cumartesi Cumhurbaşkanı Frankfurt Fransa Hollanda Hükümet İngiltere İrlanda İspanya İsviçre İtalya Lille Lyon Paris Sağlık Sağlık Bakanlığı sokağa çıkma yasağı Sözcü tatil Toulouse