Azerbaycan-Ermenistan savaşı: Ermeniler yine sivilleri vurdu

8 gündür devam eden Azerbaycan-Ermenistan geriliminde sıcak saatler yaşanıyor... Dün Azerbaycan'ın en büyük ikinci kenti Gence'de sivilleri vuran Ermenistan, bugün de Berde, Beylegan ve Terter'deki sivil yerleşim yerlerine saldırı düzenledi. Gence'ye düzenlenen Ermeni saldırısında 24 sivilin yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Azerbaycan-Ermenistan savaşı: Ermeniler yine sivilleri vurdu

27 Eylül’de Azerbaycan ve Ermenistan arasında başlayan çatışmalar 8’inci günde de devam ediyor… Dün Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti olan Gence’yi vuran Ermenistan ordusu bugün de Berde, Beylegan ve Terter’deki sivil yerleşim yerlerine saldırı düzenledi.

Azerbaycan ordusunun Ermenistan'ın işgal ettiği toprakları geri almak için başlattığı operasyonlar devam ederken, Ermenistan ordusu yeniden sivilleri hedef almaya devam ediyor. Ermenistan ordusu, Berde, Beylegan ve Terter’deki sivil yerleşim yerlerine saldırı düzenledi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Berde, Beylegan ve Terter’in bombalandığı ifade edildi.

22 BÖLGE İŞGALDEN KURTARILDI

Azerbaycan güvenilir kaynaklarından alınan bilgilere göre; Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekâtta bugüne kadar, kurtarılan yerler sıralandı.


Yapılan açıklamaya göre Cebrail ili ile Karahanbeyli, Aşağı Seyitahmetli, Mehdili, Aşağı Maralyan, Kuycak, KendHoradiz, Çakırlı, Büyük Mercanlı, Şeybey, Taliş, Karkulu, Şükürbeyli, Yukarı Maralyan, Cereken, Daşkesen, Horovlu, Dejan, Mahmutlu, Caferabat, Sugavuşan ve Papı köyleri olmak üzere toplam 22 yerleşim yeri işgalden kurtarıldı.

Ermenistan ordusunun sivilleri hedef alması büyük tepki çekti.

Geçen hafta başlayan çatışmalarda yüzlerce insan yaşamını yitirirken çok sayıda insan yaralandı ve birçok yerleşim yerinde maddi hasar meydana geldi. Azerbaycan’ın açıklamalarına yanıt ise Ermenistan’dan geldi. Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Shushan Stepanyan, “Bölgede gergin çatışmalar devam ediyor” dedi.

Ermenistan ordusunun vurduğu bölgelere Azeri yetkililer müdahale etti.

GENCE’DE 24 SİVİL YAŞAMINI YİTİRDİ

Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi Artrsun Hovhannisyan, “Ermeni ordusunun Azerbaycan yerleşim yerlerini vurduğu iddiası yalan” ifadesini kullandı.

Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Gence kentine yönelik saldırının bilançosu açıklandı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan saldırıları sonucunda 24 Azerbaycanlı sivilin hayatını kaybettiğini, 121 kişinin yaralandığını ve 300’den fazla yerleşim yerinin tahrip edildiğini açıkladı.

Bakanlık, Ermeni silahlı kuvvetlerinin kasıtlı olarak Azerbaycan’ın sivil nüfusunu ve altyapısını hedef aldığını belirterek uluslararası hukukun, Ermenistan tarafından ihlal edildiğini belirtti. Bakanlık, Azerbaycan makamlarının Ermenistan´ın hukuksuz saldırılarını belgeyen tüm kanıtları, uluslararası resmi kurumlara sunacağını açıkladı.

GERİLİMİN SEBEBİ ÇOK DERİN

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin esas sebebi ise Dağlık Karabağ… Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Karabağ, Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir gerilim bölgesi haline geldi. Karabağ Ermenileri, Karabağ’ın Sovyet Azerbaycan’dan Sovyet Ermenistan’a geçmesi gerektiğini talep etmesiyle tırmanan gerilim 20 yılı aşkın bir süredir devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkese rağmen Azerbaycan ve bölgeyi işgal eden Ermenistan sınırında sık sık çatışma yaşanmaya devam ediyor. Bölgedeki gerilim bölgedeki doğalgaz ve petrol boru hattı koridoru dolayısıyla uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor.

KAN DONDURAN OLAY: HOCALI KATLİAMI

Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycanlı sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.

Ermenistan'ın sivilleri hedef aldığı Hocalı katliamı uluslararası kamuoyunun kanını dondurmuştu.

Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat’ta bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azerbaycan resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.

Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisinde olan Hocalı kasabası Ermeni güçleri için önemli bir askerî hedef niteliği taşımaktaydı. Kasaba Hankendi’yle Ağdam’ı bağlayan yolun üzerinde bulunup bölgenin tek havalimanı için üs konumundaydı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre Hocalı kasabası Hankendi’yi top ateşine tutan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından üs olarak kullanıldığı için Ermeni kuvvetler tarafından top ateşine tutulmaktaydı.

Aralık 1991’de Hankendi çevresinde yerleşen ve Azerbaycanlıların yaşadığı Kerkicahan kasabasının alınmasından sonra, Hocalı kasabası tamamen Ermeni ablukasında kaldı. 30 Ekim’den itibaren karayoluyla ulaşım kapanmış ve tek ulaşım vasıtası olarak helikopter kalmıştı.

20 Kasım 1991’de Hocavend semalarında Mi-8 helikopterin Ermeni kuvvetler tarafından vurulması ve sonuçta birkaç Azerbaycan devlet resmileri, Rus ve Kazak gözlemciler dahil 20 kişinin ölümünden sonra, hava ulaşımı da kesilmişti. İşgalden önce 1991-1992 kış aylarında Hocalı sürekli olarak bombalanmıştır. Hocalı'dan çıkmış mültecilerin İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne söylediklerine göre, bazı durumlarda bombardımanlar açıkça sivil hedeflere karşı yönlendirilmiştir. Saldırı öncesi, birkaç aydır kasaba elektrik ve gazdan yoksundu.

Azerbaycan: Ermenistan Gence'yi vurdu, ölü ve yaralılar var İlginizi Çekebilir Azerbaycan: Ermenistan Gence'yi vurdu, ölü ve yaralılar var Paşinyan uçtu: Türkleri durdurmazsanız Viyana kapılarına gelirler İlginizi Çekebilir Paşinyan uçtu: Türkleri durdurmazsanız Viyana kapılarına gelirler
Ermenistan, Azerbaycan'ın 2 şehrine daha saldırdı İlginizi Çekebilir Ermenistan, Azerbaycan'ın 2 şehrine daha saldırdı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...