Belarus’ta kritik gelişme! Protestocular Lukaşenko’nun konutuna gidiyor

Belarus'taki seçimin ardından protestocular sokağa çıktı. Ülkede protestolar nedeniyle yükselen tansiyon düşmüyor. Başkent Minsk’teki Bağımsızlık Meydanı'nda toplanan protestocuların Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun konutuna yöneldiği belirtildi. Belarus’ta protestocular cumhurbaşkanlığı konutunun çevresinde toplanmaya başlayınca Lukaşenko, helikopterle geldiği cumhurbaşkanlığı konutuna elinde silahla indi.

Belarus’ta kritik gelişme! Protestocular Lukaşenko’nun konutuna gidiyor

Belarus'ta muhalefet üyeleri 9 Ağustos'ta başlayan protesto gösterilerini bugün de sürdürdü. Hafta sonlarında geniş katılımlı mitingler düzenleyen muhalefet yine kalabalık kitlelerle hem çatışmalarda ölenleri andı hem de Lukaşenko'ya karşı istifa talebini yineledi.

Çatışmalarda ölenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulurken yaralıların durumları hakkında katılımcılara bilgiler aktarıldı. Başkent Minsk'te bulunan Bağımsızlık Meydanı'nda bir araya gelen göstericiler “Yaşasın Belarus, Lukaşenko defol, zafer bizimdir” gibi sloganlar attı.

FOTO: İHA

BAĞIMSIZLIK SARAYI’NA YÜRÜDÜLER

Muhalefet sözcüleri katılımcılara hitaben yaptıkları konuşmada Lukaşenko istifa edene kadar mitinglerine devam edeceklerini söyledi.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı miting devam ederken kalabalık meydandan ayrılmaya başladığı sırada bazı gruplar Lukaşenko'nun başkentte bulunan ve cumhurbaşkanlığı konutu olan Bağımsızlık Sarayı'na doğru yürüyüşe geçti.

FOTO: İHA

ELİNDE SİLAHLA KONUTA İNDİ

Protestocuların cumhurbaşkanlığı konutunu kuşatmasının ardından bölgeye tank, zırhlı araçlar ve özel harekat ekipleri sevk edildi. Konutun olduğu bölgede hareketliliğin artmasının ardından Lukaşenko, Mİ-8 tipi helikopter ile konuta geldi.

Lukaşenko'nun helikopterden indiği sırada üzerinde çelik yelek ve elinde silah olduğu görüldü. İnişin ardından Lukaşenko, elindeki silah ile konutun çevresinde incelemelerde bulundu. (İHA)

FOTO: İHA

Lukaşenko'dan flaş iddia: NATO, Belarus'ta darbe planlıyor İlginizi Çekebilir Lukaşenko'dan flaş iddia: NATO, Belarus'ta darbe planlıyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...