Sözcü Plus Giriş

Berlin’de KGK Türk-Alman Medya Buluşması başladı!

Küresel Gazeteciler Konseyi'nin Almanya'nın başkenti Berlin'de 8'i yabancı 42 gazeteci ile gerçekleştirdiği Türk-Alman Medya Buluşması, Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi Ali Kemal Aydın'ı ziyaretle başladı.

Hayati ARIGAN
18:03 -
Berlin’de KGK Türk-Alman Medya Buluşması başladı!

Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) üyelerini Berlin’deki T.C. Büyükelçiliği binasında konuk ederek İdlib operasyonu ve yaklaşık on gün önce Almanya’da yaşanan ırkçı saldırılarla ilgili bilgi verdi.

“ALMANYA ARTIK TEMKİNLİ VE ÖLÇÜLÜ”

İdlib operasyonunu değerlendiren Büyükelçi Aydın, Bahar Kalkanı Harekatı’na Almanya’nın tepkisinin daha önceki üç operasyona göre daha temkinli ve daha ölçülü olduğunu belirtti.

Aydın, şöyle konuştu:

* Alman yetkililer verdiğimiz şehitlerle ilgili taziye mesajları iletiyorlar.

* Rusya’yı açıkça kınıyorlar ve eleştiriyorlar.

* Almanya hükümetinin bu tavrını olumlu görebiliriz.

* İlk defa bir güvenli bölgeden söz ediyorlar ama bu yeterli değil.

* Eğer müttefiksek orada bir tehdit var. Bu tehdit sadece Türkiye’yi ilgilendirmiyor, bu yüzden birlikte hareket etmemiz lazım.

* Öncelikle, fiilen uyguladıkları silah ambargosunu kaldırmalarını talep ediyoruz.

Büyükelçi Ali Kemal Aydın ve KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim. FOTO: SÖZCÜ

“30 YILDA 40’A YAKIN TÜRK ÖLDÜRÜLDÜ”

Son günlerde yaşanan ırkçı saldırıları da değerlendiren Aydın, popülizm ve aşırı sağın yükselmesiyle, Türklere ve Müslümanlara karşı şiddetin de arttığını ifade etti.

İlk saldırıların 1990’larda başladığını aktaran Aydın, Almanya’nın birleşmesinden bu yana geçen 30 yılda 40’a yakın Türk kökenli insanın aşırı sağcıların saldırılarına kurban gittiğini söyledi.

Büyükelçi Aydın, 19 Şubat’ta Hanau’daki aşırı sağcı teröristin düzenlediği saldırılarda 4’ü Türk kökenli 9 kişinin katledilmesine ilişkin de “Artan saldırılar karşısında Alman yetkililer daha fazla önlem almaya başladı” diye konuştu.

“HENÜZ TATİL REZERVASYONU İPTALİ YOK”

Turizm ve ekonomi ilişkileri konusunda da bilgiler veren Aydın, Corona virüsü nedeniyle Almanya’da büyük etkinliklerin iptal edildiğini söyledi.

Büyükelçi Aydın, borsada değer kaybeden en büyük şirketlerden birinin Lufthansa olduğunu belirterek şöyle konuştu:

* Bunlar turizm bakımından da olumlu göstergeler değil.

* Ülkemizde bunlara karşı önlemler, planlamalar söz konusu.

* Henüz tatil rezervasyonlarının iptali yönünde bir bilgi yok.

* Dünya turizmi, ülke içi turizmi de etkilenecektir tabii ki. Bu konuda belli bir panik var.

* İnsanlar yoğun olarak alışveriş yapıyor, evlerine yiyecek depoluyorlar.

* Sağlık, temizlik, hijyen ürünlerinin boşaltıldığını görüyoruz.

Aydın, bugüne kadar Türkiye’ye en çok ziyaretçiyi gönderen ülke olan Almanya’nın sırayı Rusya’ya kaptırdığını sözlerine ekledi.

FOTO: SÖZCÜ

“800 BİN TÜRK KÖKENLİ ÖĞRENCİ VAR”

Aydın, Almanya’daki Türk nüfusun eğitim sorunlarına da değinerek, 800 bin kadar Türk kökenli öğrenci olduğuna dikkat çekti.

“TÜRKİYE-ALMANYA DOSTLUĞU TARİHTEN GELİYOR”

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim de yaptığı kısa konuşmada iki ülke arasındaki ilişkilerin devamı ve gelişimine KGK’nin büyük katkı sunacağına inandığını da söyledi.

ZDF ZİYARETİ

Almanya’nın en büyük televizyon kanalı ZDF, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) heyetini ZDF Center binasında ağırladı.

Almanya medyası hakkında KGK üyelerine bilgi veren ZDF Berlin Genel Koordinatörü Theo Koll, ZDF’nin Almanya ve Avrupa’nın en büyük televizyon kanalı olduğuna dikkati çekerek, merkezde görev yapanların kadın-erkek eşitliği ve gençlere imkan sağlama konusunda duyarlı olduklarını söyledi. Koll, yeni medya oluşumuyla kanalın odağını sosyal medya organlarına yönlendirdiğini vurguladı.

“ALMANYA BİR DÖNEMİN SONUNA YAKLAŞIYOR”

KGK’nın çok önemli ve zor bir dönemde Berlin’e ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Koll, “Almanya’nın siyasi panoraması çok ilginç bir dönemden geçiyor. Çünkü bir dönemin sonuna yaklaşıyoruz ve Angela Merkel’siz bir Almanya’nın nasıl bir yer olacağını pek de tasavvur edemiyoruz” dedi.

TÜRK İŞLETMELERİN SAYISI 80 BİNE DAYANDI

Türk Alman İşverenler Birliği TDU da KGK heyetine bir brifing verdi. TDU Başkanı Remzi Kaplan Almanya’daki Türk kökenli işletmelerin 80 bine dayandığını ve bu işletmelerde 600 bin kişiye istihdam sağlandığını ve yıllık 40 milyar Euro ciro yaptığının altını çizdi.

FOTO: SÖZCÜ

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more