Sözcü Plus Giriş

Beyaz Saray’dan Bolton’ın kitabına tepki: Bu haliyle yayınlanması sakıncalı

Bir dönem ABD Başkanı Donald Trump'ın yakın kurmaylarından biri olan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın kaleme aldığı kitaba Beyaz Saray'dan tepki geldi. Gelecek ay piyasaya çıkması beklenen kitabın bazı bölümlerinin yayınlanması üzerine harekete geçen Beyaz Saray, yazılı bir metin hazırlayarak kitabın bu haliyle yayınlanmasının sakıncalı olduğunu duyurdu.

10:25 -
Beyaz Saray’dan Bolton’ın kitabına tepki: Bu haliyle yayınlanması sakıncalı

Beyaz Saray, Senato'daki azil yargı sürecinde tanık olması istenen eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ın avukatına, gizli bilgiler içerdiği gerekçesiyle Bolton'un yazdığı kitabın bu haliyle yayınlanmasının sakıncalı olduğunu yazılı olarak bildirdi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan haberde eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın Senato'da Başkan Trump hakkındaki yargılama sürecinde tanık olarak ifade vermesini engellemeye çalışan Beyaz Saray, Bolton'ın avukatına bir mektup göndererek “Gizli bilgiler içerdiği gerekçesiyle kitabın bu haliyle yayınlanmasının sakıncalı olduğu” mesajını ilettiği aktarıldı.

John Bolton'ın önümüzdeki ay piyasaya çıkması beklenen kitabının taslağından bazı bölümler New York Times gazetesine sızdırılmıştı. Kitabın taslağında Bolton, Başkan Trump'ın kendisine geçtiğimiz Ağustos ayında Ukrayna'ya askeri yardımı rakibi Joe Biden ve oğlu Hunter Biden hakkında soruşturma başlatana kadar askıya alınmasını istediğini söylediğini yazmıştı. Ukrayna'ya askeri yardım ve Biden'lara soruşturma baskısı arasındaki bağlantı Başkan Trump'ın azledilme talebiyle yargılandığı Senato'daki sürecin de odağında yer alıyor.

“TASLAK GİZLİ BİLGİLER ÇIKARILMADAN YAYINLANAMAZ”

Kitabın taslağı bir süredir incelenmek üzere Beyaz Saray'ın elindeydi. Beyaz Saray, John Bolton'ın avukatı Charles Cooper'a 23 Ocak'ta bir mektup göndererek kitabın önemli miktarda gizli bilgi içerdiği, bazı bilgilerin “ÇOK GİZLİ” kategorisinde olduğu, kitabın bu haliyle yayınlanamayacağını” belirtti.

John Bolton'ın avukatına gönderilen mektupta, “Federal yasalar ve müvekkilinizin imzaladığı gizlilik anlaşması gereği, taslak gizli bilgiler çıkarılmadıkça yayınlanamaz. Taslakta yer alan gizli bilgileri tespit ederek ve yayınlanmasının ABD'nin ulusal güvenliğine zarar vermemesini sağlayarak müvekkilinize yardımcı olmak için elimizden geleni yapmak amacıyla kitabı incelemeye devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more